2,5 mln euro na kontynuację grantu WELCOME FNP w Olsztynie

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie zdobył 2,5 miliona euro w prestiżowym programie ERA Chairs H2020 na realizację 6-letniego projektu ?Welcoming ERA Chair to Centre of Excellence in nutrigenomics for optimising health and well-being? – WELCOME2.

Projekt WELCOME2 jest kontynuacją projektu WELCOME Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który otrzymał dr. Leslie Kozak w roku 2011 („Nutrition and ambient temperature during early development can reduce susceptibility to obesity”). Grant ten w wysokości ponad 7 mln zł był współfinansowany z funduszy europejskich pochodzących z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka.

Projekt WELCOME2: „Welcoming ERA Chair to Centre of Excellence in nutrigenomics for optimising health and well-being” ma na celu powołanie w Instytucie interdyscyplinarnego centrum doskonałości specjalizującego się w badaniach wykorzystujących narzędzia nutrigenomiki do oceny wpływu odżywiania na genetyczne predyspozycje do tzw. chorób dietozależnych.

Podstawą tego działania będzie zatrudnienie światowej klasy naukowca i zarazem managera nauki oraz  powołanie nowej grupy badawczej, która będzie jednocześnie brała udział w innowacyjnym kształceniu w interdyscyplinarnej Szkole Doktorskiej Nauk Rolniczych, prowadzonej przez IRZiBŻ PAN wspólnie z Instytutem Agrofizyki PAN w Lublinie oraz Państwowym Instytutem Weterynaryjnym PBI w Puławach.

IRZiBŻ PAN jest jednym z 2 polskich, wśród 20 europejskich, laureatów, który uzyskał ten prestiżowy grant w 2020r. Projekty z programu ERA Chairs mają za zadanie oddziaływać również na rozwój regionu w którym są realizowane, zarówno w sferze zarządzania i prowadzenia badań, jak i podnoszenia ich aplikacyjności i innowacyjności. W historii programu ERA Chairs do Polski trafiło łącznie 7 projektów.

Zobacz także:

 

 

Cofnij