Laureat FNP wśród zwycięzców konkursu FameLab Poland 2016

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Znamy już laureatów tegorocznej edycji konkursu popularyzatorskiego dla naukowców FameLab, którego partnerem jest Fundacja na rzecz Nauki Polskiej. Wśród zwycięzców konkursu znalazł się Paweł Jarosław Mazurkiewicz (laureat konkursu eNgage FNP), który zdobył II nagrodę dzięki swojej fascynującej opowieści o mrówkach.

Paweł Jarosław Mazurkiewicz (Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych, Uniwersytet Warszawski; Pracownia Etologii Zakładu Neurofizjologii Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN; Zakład Fizjologii Zwierząt Wydziału Biologii UW) na co dzień bada czynniki wpływające na rozwój zachowań agresywnych u mrówek. Wydał książkę popularnonaukową – kalendarz pt. „Mrówka na każdy dzień” oraz jest autorem albumu fotograficzno-krajoznawczego „Drewniane Mazowsze”.

I miejsce w konkursie FameLab 2016 oraz Nagrodę Specjalną PWN (dowolnie wybrane szkolenie dla kadry akademickiej organizowane przez PWN) otrzymała lek. Karolina Nowak  (Szpital Bielański w Warszawie) za wystąpienie „Słuchaj uchem, a nie brzuchem” o tym, czy dziecko w brzuchu słyszy muzykę i głos mamy. III miejsce zajął Jakub Lewicki (Karolinska Institutet, Sztokholm), który w trakcie finału opowiadał o komórkach macierzystych.

Nagrodę Specjalną MNiSW (wyjazd na dowolnie wybraną konferencję w Europie) zdobył Krzysztof Zawierucha (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu), który opowiadał o tym, jak bakterie i pasożyty manipulują ludźmi.

Nagrodę Publiczności, ufundowaną przez British Council, zdobyła Anna Kotlińska (Uniwersytet Jagielloński), która bada skład mleka kobiecego, w szczególności florę bakteryjną i czynniki wpływające na jej zmiany.

Wystąpienia finalistów oceniało jury w składzie: prof. Ewa Bartnik (Uniwersytet Warszawski, Wydział Biologii, Instytut Genetyki i Biotechnologii oraz Instytut Biochemii i Biofizyki PAN), Irena Cieślińska (Dyrektor Programowy Centrum Nauki Kopernik), prof. Arkadiusz Orłowski (dziekan Wydziału Zastosowań Informatyki i Matematyki oraz dyrektor Centrum Edukacji Multimedialnej SGGW w Warszawie) oraz dr hab. Jacek Wasilewski (medioznawca i specjalista od retoryki, związany z Instytutem Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego).

FameLab to międzynarodowy konkurs, który zachęca naukowców do zabrania głosu publicznie. Naukowcy mają za zadanie w 3 minuty przedstawić jury i publiczności efekty swoich prac badawczych. Finał polskiej edycji konkursu odbył się 16 kwietnia w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Organizatorami konkursu FameLab w Polsce są Centrum Nauki Kopernik i British Council.

Więcej informacji o finalistach i konkursie na stronie FameLab Poland.

Gratulujemy!

Cofnij