30 lat FNP

Dodano: :: Kategorie: 30 lat FNP - Akcja #UfajmyNauce
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej już od ponad 30 lat wspiera najlepszą naukę i najlepszych naukowców. Fundacja została utworzona w 1991 r. i jest pozarządową, apolityczną instytucją typu non profit, realizującą misję wspierania nauki.

Przez 30 lat FNP przekazała ponad 1,710 mln zł na wspieranie nauki ze środków własnych i funduszy strukturalnych UE. Fundacja przyznała ponad 12 600 stypendiów, subsydiów i nagród naukowcom ze wszystkich dziedzin, na wszystkich etapach kariery naukowej, wsparła utworzenie ponad 560 nowych zespołów badawczych, a w ostatnich latach przyczyniła się do powstania 14 ośrodków (centrów doskonałości naukowej) w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.

Od początku działalności istotne dla FNP było wspieranie młodych naukowców. Do jej flagowych programów skierowanych do tej grupy należy program START, najstarszy i największy program stypendialny w Polsce, w którym FNP przyznała ponad 3800 stypendiów, przekazując młodym naukowcom łącznie ponad 87 mln zł.

Fundacji udało się również stworzyć prestiżową serię wydawniczą Monografie FNP, w ramach której ukazało się już ponad 230 książek z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych.

Więcej o naszej historii i działalności dowiesz się odwiedzając KALENDARIUM

Więcej informacji: