30 wybitnych dokonań polskich badaczy

Dodano: :: Kategorie: Informacje prasowe
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) wydała publikację prezentującą 30 wyjątkowych osiągnięć badawczych dokonanych przez polskich uczonych, które zostały zauważone i docenione w światowej nauce.

Książka ?Sięgając po niezbadane. Osiągnięcia naukowe współfinansowane przez FNP? jest unikatową publikacją, która została przygotowana z okazji 30-lecia Fundacji. Prezentuje ona 30 wybitnych dokonań polskich uczonych ? laureatów FNP, które przyczyniły się do rozwoju uprawianych przez nich dziedzin nauki i odbiły się szerokim echem w nauce światowej.

W książce znajdziemy teksty na temat badań z zakresu m.in. fizyki, biotechnologii, astronomii, chemii, matematyki, ochrony środowiska, onkologii, psychologii, demografii, archeologii, historii i innych dziedzin nauki, za którymi stoją pracujący w Polsce wybitni naukowcy z pasją do poszukiwania nowych zjawisk oraz do eksplorowania nieznanych przestrzeni. Przewodniczkami w podróży po fascynującym świecie nauki są trzy dziennikarki naukowe: dr Patrycja Dołowy, Karolina Głowacka i Anna Mateja, które przybliżają czytelnikowi często bardzo złożone zagadnienia.

Wszystkie opisane odkrycia łączy nie tylko ich wyjątkowość, ale również i to, że zostały one dokonane pod szyldem polskich instytucji naukowych i że prace badawcze, które doprowadziły do tak spektakularnych wyników, były współfinansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

Zaprezentowane osiągnięcia naukowe w tej publikacji są najlepszą ilustracją motta FNP: ?wspierać najlepszych, aby mogli stać się jeszcze lepsi?. Pokazują one nie tylko zróżnicowanie tematyki badawczej, ale także różnorodność programów Fundacji, które pomogły uzyskać tak imponujące wyniki. ? mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji.

Z publikacji dowiemy się m.in. jak polscy naukowcy potwierdzili obserwacyjnie hipotezę Alberta Einsteina o istnieniu fal grawitacyjnych, jak prace uczonych z Polski mogą pomóc w pokonaniu raka, jak udało się udoskonalić metody pomiaru odległości kosmicznych, czy poznamy wybitne osiągnięcia z zakresu psychologii społecznej.

Wybór dokonań naukowych, które znalazły się w książce, nie był łatwy i oczywisty. Punktem wyjścia był ścisły związek między wsparciem udzielanym badaczom przez Fundację a rozwojem badań naukowych i ich miejscem w nauce światowej. Kryteria, które zostały przyjęte w przypadku wyboru publikacji naukowych laureatów FNP z kategorii science, to liczba ich cytowań w latach 1991?2020,  ustalona za pomocą  bazy danych Web of Science. Spośród publikacji należących do grupy HCF (Highly Cited in the Field) ? 1% prac najczęściej cytowanych w danej dziedzinie do naszej publikacji wyłoniliśmy 20 prac z góry tej listy, przy których wskazano finansowanie (lub współfinansowanie przez FNP) oraz kierownik projektu badawczego miał jedną, polską afiliację. W przypadku humanistyki i nauk społecznych zostały wzięte pod uwagę osiągnięcia, które u swych początków otrzymały wsparcie FNP, a których efekty zostały docenione przez międzynarodową społeczność naukową ? do tej grupy należy 10 dokonań naukowych laureatów Fundacji zaprezentowanych w książce.

Premiera publikacji odbyła się 12 kwietnia br. Książka jest dostępna w formie elektronicznej link.

Kontakt prasowy: 

Dominika Wojtysiak

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej

tel. 698 931 944

e-mail: wojtysiak@fnp.org.pl

Cofnij