
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP) wydała publikację prezentującą 30 wyjątkowych osiągnięć badawczych dokonanych przez polskich uczonych, które zostały zauważone i docenione w światowej nauce.
Książka „Sięgając po niezbadane. Osiągnięcia naukowe współfinansowane przez FNP” jest unikatową publikacją, która została przygotowana z okazji 30-lecia Fundacji. Prezentuje ona 30 wybitnych dokonań polskich uczonych – laureatów FNP, które przyczyniły się do rozwoju uprawianych przez nich dziedzin nauki i odbiły się szerokim echem w nauce światowej.
W książce znajdziemy teksty na temat badań z zakresu m.in. fizyki, biotechnologii, astronomii, chemii, matematyki, ochrony środowiska, onkologii, psychologii, demografii, archeologii, historii i innych dziedzin nauki, za którymi stoją pracujący w Polsce wybitni naukowcy z pasją do poszukiwania nowych zjawisk oraz do eksplorowania nieznanych przestrzeni. Przewodniczkami w podróży po fascynującym świecie nauki są trzy dziennikarki naukowe: dr Patrycja Dołowy, Karolina Głowacka i Anna Mateja, które przybliżają czytelnikowi często bardzo złożone zagadnienia.
Wszystkie opisane odkrycia łączy nie tylko ich wyjątkowość, ale również i to, że zostały one dokonane pod szyldem polskich instytucji naukowych i że prace badawcze, które doprowadziły do tak spektakularnych wyników, były współfinansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Zaprezentowane osiągnięcia naukowe w tej publikacji są najlepszą ilustracją motta FNP: „wspierać najlepszych, aby mogli stać się jeszcze lepsi”. Pokazują one nie tylko zróżnicowanie tematyki badawczej, ale także różnorodność programów Fundacji, które pomogły uzyskać tak imponujące wyniki. – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji.
Z publikacji dowiemy się m.in. jak polscy naukowcy potwierdzili obserwacyjnie hipotezę Alberta Einsteina o istnieniu fal grawitacyjnych, jak prace uczonych z Polski mogą pomóc w pokonaniu raka, jak udało się udoskonalić metody pomiaru odległości kosmicznych, czy poznamy wybitne osiągnięcia z zakresu psychologii społecznej.
Wybór dokonań naukowych, które znalazły się w książce, nie był łatwy i oczywisty. Punktem wyjścia był ścisły związek między wsparciem udzielanym badaczom przez Fundację a rozwojem badań naukowych i ich miejscem w nauce światowej. Kryteria, które zostały przyjęte w przypadku wyboru publikacji naukowych laureatów FNP z kategorii science, to liczba ich cytowań w latach 1991–2020, ustalona za pomocą bazy danych Web of Science. Spośród publikacji należących do grupy HCF (Highly Cited in the Field) – 1% prac najczęściej cytowanych w danej dziedzinie do naszej publikacji wyłoniliśmy 20 prac z góry tej listy, przy których wskazano finansowanie (lub współfinansowanie przez FNP) oraz kierownik projektu badawczego miał jedną, polską afiliację. W przypadku humanistyki i nauk społecznych zostały wzięte pod uwagę osiągnięcia, które u swych początków otrzymały wsparcie FNP, a których efekty zostały docenione przez międzynarodową społeczność naukową – do tej grupy należy 10 dokonań naukowych laureatów Fundacji zaprezentowanych w książce.
Premiera publikacji odbyła się 12 kwietnia br. Książka jest dostępna w formie elektronicznej link.
Kontakt prasowy:
Dominika Wojtysiak
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej
tel. 698 931 944
e-mail: wojtysiak@fnp.org.pl