7 grudnia na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się gala wręczenia Nagrody FNP, uznawanej za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce. Do grona laureatów tej prestiżowej nagrody dołączyli w tym roku: prof. Marcin Nowotny, prof. Bartosz Grzybowski, prof. Adam Łajtar. Przebieg wydarzenia dostępny jest również w formie relacji wideo.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przyznała swoje Nagrody już po raz 31. Trzej tegoroczni zdobywcy Nagrody FNP zostali wyróżnieni w następujących obszarach: nauki o życiu i o Ziemi; nauki chemiczne i o materiałach; nauki humanistyczne i społeczne. Laureaci otrzymali statuetki, dyplomy oraz nagrody pieniężne w wysokości 200 tys. zł.
Uroczystość wręczenia Nagrody FNP odbyła się w gronie wyśmienitych gości. Laureatom towarzyszyli współpracownicy, rodzina, przyjaciele oraz liczni reprezentanci świata nauki i mediów.
Otwarcie wydarzenia
Gala wręczenia Nagród FNP rozpoczęła się o godz.16.00. Gości przywitał red. Krzysztof Michalski, członek Rady Upowszechniania Nauki PAN, prowadzący uroczystość. Przemówienie otwierające wygłosił prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, prof. Maciej Żylicz. W wystąpieniu profesor podkreślał rolę wspierania ?dobrej nauki? niezależnie od tego, czy dotyczy ona badań podstawowych czy stosowanych. Prezes FNP odniósł się również do wyzwań, z którymi mierzy się obecnie świat nauki w Polsce, dotyczących m.in. przyciągnięcia i utrzymania w kraju talentów naukowych oraz systemu finansowania nauki, a także ewaluacji osiągnięć badawczych. Profesor docenił również wkład uczonych uhonorowanych w tym roku Nagrodą FNP, którzy swoim dorobkiem przesuwają granice poznania i otwierają nowe perspektywy badawcze.
Pierwsza część wydarzenia została uświetniona koncertem klarnetowym. Utwór Francis Poulenc Sonata na dwa klarnety, części: cz. I Presto, cz. II Andante, cz. III Vif wykonali Mirosław Batalionek i Jeremi Tabęcki z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Ceremonia wręczenia Nagród
Wręczenie Nagród poprzedziło przemówienie przewodniczącego Rady FNP, prof. Tomasza Guzika, który podsumował prace Rady Fundacji. Pełni ona rolę jury i decyduje o wyborze laureatów Nagród FNP, posiłkując się opiniami ekspertów i recenzentów, głównie z zagranicy.
Jako pierwszy Nagrodę FNP odebrał prof. Marcin Nowotny z Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, który został wyróżniony za wyjaśnienie molekularnych mechanizmów rozpoznawania uszkodzeń DNA oraz ich naprawy. Nagroda została przyznana prof. Marcinowi Nowotnemu w obszarze nauk o życiu i o Ziemi.
W kategorii nauk chemicznych i o materiałach Nagrodę FNP wręczono prof. Bartoszowi Grzybowskiemu z Instytutu Chemii Organicznej PAN w Warszawie i Ulsan National Institute of Science and Technology w Ulsan w Republice Korei za opracowanie i empiryczną weryfikację algorytmicznej metodyki planowania syntezy chemicznej.
Natomiast w obszarze nauk humanistycznych i społecznych Nagroda FNP trafiła w ręce prof. Adama Łajtara z Wydziału Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego za interpretację źródeł epigraficznych, ukazującą religijne i kulturowe aspekty funkcjonowania średniowiecznych społeczności zamieszkujących Dolinę Nilu.
W tym roku Rada Fundacji zdecydowała o nieprzyznaniu wyróżnienia w obszarze nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich.
Ceremonia została zwieńczona krótkim wystąpieniem prof. Macieja Żylicza, który przypomniał o prowadzonej przez Fundację działalności fundraisingowej. Profesor podziękował darczyńcom instytucjonalnym (Fundacji im. Zygmunta Zaleskiego; Fundacji PZU) i indywidualnym. Dzięki przekazywanym środkom Fundacja może wspierać na jeszcze szerszą skalę młodych naukowców w programie START oraz naukowców z Ukrainy w programie DLA UKRAINY.
Relacja wideo
Gala wręczenia Nagród Fundacji na rzecz Nauki Polskiej była transmitowana online na kanale FNP w serwisie YouTube.
O Nagrodzie FNP
Nagroda Fundacji na rzecz Nauki Polskiej jest nagrodą indywidualną, przyznawaną przez Radę FNP w drodze konkursu w czterech obszarach: nauk o życiu i o Ziemi, nauk chemicznych i o materiałach, nauk matematyczno-fizycznych i inżynierskich oraz nauk humanistycznych i społecznych. Kandydatów do tego wyróżnienia zgłaszają wybitni przedstawiciele nauki zaproszeni imiennie przez Zarząd i Radę Fundacji. Rada FNP pełni rolę Kapituły konkursu i dokonuje wyboru laureatów na podstawie opinii niezależnych ekspertów i recenzentów ? głównie z zagranicy ? oceniających dorobek kandydatów.
W obecnej kadencji w skład Rady FNP wchodzą profesorowie:
- Tomasz Guzik (Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego) ? przewodniczący Rady,
- Grażyna Jurkowlaniec (Instytut Historii Sztuki, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce, Uniwersytet Warszawski) ? wiceprzewodnicząca Rady,
- Piotr Garstecki (Instytut Chemii Fizycznej PAN w Warszawie),
- Jan Kotwica (Instytut Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie),
- Tomasz Łuczak (Wydział Matematyki i Informatyki, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu)
- Aleksandra Łuszczyńska (SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny),
- Maria Nowakowska (Wydział Chemii, Uniwersytet Jagielloński).
Nagrody FNP są przyznawane od 1992 r. Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi zdobywcami Nagrody, liczy już 113 osób.
- O Nagrodzie FNP
- O laureatach Nagrody FNP od 1992 r.
- Film o prof. Marcinie Nowotnym ? laureacie Nagrody FNP 2022
- Film o prof. Bartoszu Grzybowskim ? laureacie Nagrody FNP 2022
- Film o prof. Adamie Łajtarze ? laureacie Nagrody FNP 2022
Fot. Paweł Kula_Archiwum FNP