Życie i twórczość Geli Seksztajn oraz Getto warszawskie to dwie najnowsze pozycje, które ukazały się dzięki dofinansowaniu uzyskanemu w ramach programu Projekty Wydawnicze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Publikacje stanowią kontynuację serii prezentującej dokumenty z Archiwum Ringelbluma – podziemnego archiwum getta warszawskiego. Seria jest wydawana przez Żydowski Instytut Historyczny oraz wydawnictwo DiG.
Archiwum Ringelbluma. Życie i twórczość Geli Seksztajn prezentuje sylwetkę i spuściznę artystyczną malarki, która należała do licznego grona artystów, literatów, dziennikarzy i muzyków tworzących barwne środowisko żydowskiej kultury w międzywojennej Polsce. Jej dorobek artystyczny jest unikatem wśród materiałów Archiwum Ringelbluma, które obejmuje głównie materiały pisane. Ten ocalały dzięki działalności Emmanuela Ringelbluma i jego współpracowników zbiór dzieł sztuki stanowi świadectwo losów jednej osoby i rodziny, ale też – ilustrację losów społeczności, do której autorka zachowanych prac należała.
Archiwum Ringelbluma. Getto warszawskie. Życie codzienne to zbiór w większości niepublikowanych dotąd tekstów dotyczących Żydowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej w Warszawie ? getta warszawskiego. Stanowią one bezcenne świadectwo historyczne. Pokazują jak mieszkańcy getta żyli, kochali, z czego się śmiali i jakie książki czytali przed snem. Jednocześnie dokumenty te prowokują czytelnika do poszukiwania odpowiedzi na pytania o granice człowieczeństwa.
Do każdej książki dołączona jest płyta CD z dokumentami archiwalnymi w wersji elektronicznej. Obie publikacje można zamówić za pośrednictwem księgarni Żydowskiego Instytutu Historycznego.