Badacze z Polski otrzymali granty EMBO

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Pięcioro młodych badaczy z Polski otrzymało granty Europejskiej Organizacji Biologii Molekularnej (EMBO). W grupie tej jest dr Piotr Szwedziak z ReMedy ? centrum doskonałości MAB finansowanego przez FNP w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze.

Prestiżowe EMBO Installation Grants umożliwiają młodym liderom grup badawczych z Czech, Estonii, Polski, Portugalii i Turcji utworzenie niezależnych laboratoriów w macierzystych ośrodkach naukowych. Wysokość finansowania to 50 tys. euro rocznie na okres od 3 do 5 lat. W konkursie 2019 przyznano łącznie dziewięć grantów.

Dr Piotr Szwedziak w ramach projektu ReMedy bada archeony w kontekście ewolucji organizacji komórkowej. Za pomocą metod biologii strukturalnej i biochemii chce się dowiedzieć, w jaki sposób tak skomplikowana struktura, jak np. komórka ludzka, mogła powstać.

W gronie wyróżnionych badaczy z Polski znaleźli się także dr Aleksandra Pekowska i dr Grzegorz Sumara z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN oraz naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego: dr Rafał Mostowy i dr Yusuke Azuma.

Wszystkim serdecznie gratulujemy!

Źródło: EMBO i Forum Akademickie

 

 

Cofnij