Czwarte spotkanie z cyklu Wielogłos o MONOGRAFIACH FNP za nami

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Utopia – to wiodący temat czwartego spotkania z cyklu Wielogłos o MONOGRAFIACH FNP, które odbyło się 25 kwietnia w siedzibie Fundacji. Pretekstem do dyskusji były wydane w serii MONOGRAFIE FNP książki autorstwa dr Urszuli Lisowskiej pt. Wyobraźnia, sztuka, sprawiedliwość. Marthy Nussbaum koncepcja zdolności jako podstawa egalitarnego liberalizmu i dra Przemysława Wewióra pt. Wstępując w ślady Salomona. Religia i nauka w myśli Francisa Bacona.

Spotkanie prowadził Edwin Bendyk (dziennikarz, publicysta i pisarz, kieruje działem nauki w tygodniu Polityka), natomiast zaproszenie do dyskusji ? oprócz autorów obu książek ? przyjęła Lidia Krawczyk (artystka wizualna oraz kuratorka związana z Galerią Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie) oraz dr Jakub Woynarowski (artysta-kurator, autor projektów z pogranicza teorii i praktyki wizualnej, wykładowca na wydziale Grafiki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie).

 

25.04.2018_WIELOGŁOS_4_UTOPIA_Fot. M. Wiśniew (7)
dr Urszula Lisowska

Na wstępie dr Urszula Lisowska nakreśliła problem roli utopii w refleksji społecznej oraz kwestię krytycznego potencjału doświadczenia estetycznego. W swojej wypowiedzi nawiązała do koncepcji Kantowskiego modelu sądów smaku oraz do zagadnienia wrażliwości etycznej podejmowanego przez Marthę Nussbaum ? przedstawicielkę nurtu postanalitycznego we współczesnej filozofii. Historyk idei i filozofii dr Przemysław Wewiór nawiązał natomiast do koncepcji utopii w kontekście jej judeochrześcijańskich źródeł oraz wizji idealnego społeczeństwa przedstawionej w powieści Francisa Bacona pt. Nowa Atlantyda.

Projekty artystyczne i kuratorskie zgłębiające tajniki myśli utopijnej w sztukach wizualnych były tematem wypowiedzi Lidii Krawczyk oraz dra Jakuba Woynarowskiego. Punktem wyjścia do rozważań nad tym, czym różni się utopia od aspiracji, idealizmu czy wizji był dla Woynarowskiego zrealizowany przez niego projekt „Outopos”.

Serdecznie dziękujemy autorom, uczestnikom i uczestniczkom dyskusji oraz publiczności za podjęty wielogłos w temacie utopii. Okazał się on niezwykle inspirujący i wielowątkowy ? obecny zarówno w sztuce współczesnej, jak i w filozofii, refleksji o człowieku i społeczeństwie.

Zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnym spotkaniu z cyklu Wielogłos o Monografiach FNP, które odbędzie się już pod koniec czerwca.

Obejrzyj relację ze spotkania

Autorką zdjęć ze spotkania jest Magdalena Wiśniewska-Krasińska

Cofnij