Debata: Czy na każdego z nas działa szczepionka przeciw SARS-CoV-2? Jak to sprawdzić?

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej organizuje kolejną debatę ekspercką z cyklu „Ufajmy nauce”. W dyskusji pt. „Czy na każdego z nas działa szczepionka przeciw SARS-CoV-2? Jak to sprawdzić?” wezmą udział immunolodzy: prof. Danuta Gutowska-Owsiak i prof. Piotr Trzonkowski oraz wirusolog – prof. Krzysztof Pyrć.

Dyskusja odbędzie się 29 lipca br. i będzie transmitowana na żywo w kanałach FNP na platformach YouTube i Facebook w godz. 12.00-13.00. Aby oglądać, wystarczy kliknąć w link do transmisji na platformie YouTube lub dołączyć do wydarzenia na Facebooku.

Debata będzie poświęcona najważniejszym kwestiom związanym z reakcją układu immunologicznego na szczepionkę przeciw SARS-CoV-2. Jakie są mechanizmy odpowiedzi immunologicznej? Jak sprawdzić, czy nasz układ odpornościowy zareagował na szczepionkę? Czy odpowiedź na szczepionkę zależy od wieku, płci, nadwagi, rasy, chorób towarzyszących? Dlaczego niektórzy nie reagują na szczepionkę: należą do grupy „non responders”? Eksperci opowiedzą też o najnowszych wynikach badań naukowych dotyczących skuteczności szczepionki w stosunku do nowych wariantów koronawirusa.

W debacie udział wezmą:

  • dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG, immunolog, kierowniczka Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Laureatka programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
  • prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog, Uniwersytet Jagielloński. Laureat programów START i POWROTY/HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
  • prof. dr hab. n. med. Piotr Trzonkowski, lekarz, immunolog, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2017.

Spotkanie poprowadzą prof. dr hab. Maciej Żylicz, biochemik, biolog molekularny, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz red. Krzysztof Michalski.

Lipcowa debata jest kolejnym elementem akcji „Ufajmy nauce” realizowanej z okazji jubileuszu 30-lecia obchodzonego w tym roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W ramach akcji FNP przygotowała film o szczepionkach mRNA na COVID-19 oraz zorganizowała debatę z udziałem profesorów medycyny pt. „Jak uchronić się przed jesienną falą pandemii COVID-19”. Celem tych działań jest inspirowanie rzetelnej, opartej na naukowej wiedzy dyskusji i propagowanie sprawdzonych informacji na temat istotnych społecznie problemów i wyzwań.

Obejrzyj:

 

Cofnij