Choć liczba zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 spada i następuje długo wyczekiwane luzowanie obostrzeń, to jednak od działań, jakie podejmiemy w najbliższych miesiącach zależy, czy jesienią znów będziemy mieli do czynienia z kolejną falą pandemii COVID-19 i kolejnym lockdownem. Co ? w świetle najnowszych wyników badań naukowych – powinniśmy robić, aby ustrzec się przed tym czarnym scenariuszem? Fundacja na rzecz Nauki Polskiej zaprasza na dyskusję z wybitnymi ekspertami, profesorami medycyny: prof. Robertem Flisiakiem, prof. Dominiką Nowis, prof. Markiem Sanakiem i prof. Krzysztofem Simonem.
Otwarta dyskusja specjalistów odbędzie się on line 27 maja o godz. 12.00. Do 24 maja każdy ma możliwość przesłania swojego pytania na adres: debata@fnp.org.pl. Podczas dyskusji eksperci odpowiedzą na wybrane pytania internautów.
?Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, która sama współfinansuje badania naukowe dotyczące pandemii COVID-19, nie jest tylko agencją grantową. Jako organizacja pożytku publicznego uczestniczy także w dyskusji naukowej na temat pandemii, służąc społeczeństwu rzetelną wiedzą na temat najnowszych osiągnięć naukowych w tym zakresie oraz inicjując dyskusje naukowe nad zagadnieniami, które stanowią nadal spór naukowy. Dlatego organizujemy spotkanie z wybitnymi ekspertami z zakresu medycyny ? epidemiologami, zakaźnikami, immunologami i genetykami. Zastanowimy się, jak dotychczas zdobytą wiedzę o koronawirusie SARS-CoV-2 możemy wykorzystać, aby nie dopuścić do jesiennej fali pandemii? ? mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.
Szczepionki ? na czym polega i jak długo trwa odporność?
Eksperci są zgodni, że głównym orężem w walce z COVID-19 są szczepionki. Aktualnie mamy w Polsce kilka dostępnych preparatów. Podczas spotkania eksperci odpowiedzą m. in. na pytanie, czy korzyści ze szczepień przewyższają ryzyko związane z podaniem szczepionki w oparciu o najnowsze wyniki badań dotyczących tak zwanych ?zdarzeń zakrzepowych?. Eksperci wyjaśnią też, dlaczego niektórzy z nas reagują na szczepionki, pobudzając swój układ immunologiczny, a niektórzy nie, oraz jak długo nasz układ immunologiczny będzie pamiętać, że byliśmy szczepieni.
Geny chronią przed zakażeniem?
Kolejny wątek dyskusji będzie dotyczył podatności na zarażenie się koronawirusem. Większość z nas przechodzi zakażenie bezobjawowo. Niektórzy nawet po ekspozycji na koronawirusa unikają zakażenia. Z kolei są też osoby, które, będąc nosicielami wirusa, bardzo wydajnie zakażają innych. Od czego to zależy? Czy za te ?predyspozycje? odpowiedzialne są nasze geny czy raczej warunki zakażenia? Jak bardzo przechorowanie COVID-19 chroni nas przed powtórnym zakażeniem i co o tym decyduje?
Dlaczego wirus mutuje?
Nowe warianty koronawirusa i sposoby radzenia sobie z nimi to jeden z najistotniejszych aktualnie tematów rozważań naukowców. Podczas dyskusji eksperci postarają się odpowiedzieć na pytanie, jakie czynniki będą ważne w selekcji mutacji, które mogą się stać niebezpieczne i powodować następne fale pandemii, a co za tym idzie – czy będziemy zmuszeni do ciągłej produkcji nowych szczepionek.
Wskazówki ? co robić, aby jesienią normalnie żyć?
Podsumowaniem dyskusji będą wskazówki, których udzielą eksperci, na temat konkretnych działań, jakie powinniśmy podjąć zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym, aby jesienią możliwe było normalne funkcjonowanie.
Jak wziąć udział w spotkaniu?
Debata będzie transmitowana na żywo na platformie YouTube i na portalu Facebook. Aby dołączyć do spotkania, wystarczy kliknąć w link do transmisji na portalu YT https://youtu.be/lWG1BWC3wiI lub dołączyć do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/1op2Mim8O.
Spotkanie poprowadzą prof. dr hab. Maciej Żylicz, biochemik, biolog molekularny, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz red. Krzysztof Michalski. W debacie udział wezmą:
- dr hab. n. med. Robert Flisiak, specjalista chorób zakaźnych, hepatolog, prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
- dr hab. n. med. Dominika Nowis, immunolog, onkolog doświadczalny, p/o kierownika Laboratorium Medycyny Doświadczalnej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
- dr hab. n. med. Marek Sanak, genetyk, biolog molekularny, kierownik Zakładu Diagnostyki Biochemicznej i Molekularnej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie i Zakładu Biologii Molekularnej i Genetyki Klinicznej Wydziału Lekarskiego CM UJ
- zw. dr hab. n. med. Krzysztof Simon, specjalista chorób wewnętrznych i zakaźnych, hepatolog, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Wydziału Lekarsko-Stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, ordynator I Oddziału Zakaźnego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. Gromkowskiego we Wrocławiu, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych dla województwa dolnośląskiego
Debata jest kolejnym elementem akcji ?Ufajmy nauce? realizowanej z okazji jubileuszu 30-lecia obchodzonego w tym roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W ramach akcji został już przygotowany film nt. szczepionek mRNA przeciwko COVID-19, który można obejrzeć na kanale FNP na portalu YouTube: https://youtu.be/LMhd2hlWvHY.
Kontakt dla mediów:
Dominika Wojtysiak, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, wojtysiak@fnp.org.pl, 698 931 944
Materiały dla mediów:
Baner do bezpłatnego wykorzystania.jpg