Debata ekspertów: Szczepionka na kłamstwo. Fake-newsy w czasach epidemii i wojny

Skąd się biorą fake newsy? Czy fake newsy są w większości rozpowszechniane przez ?samozwańczych proroków?, czy raczej zorganizowane grupy? Na ile w wykrywaniu dezinformacji może nam pomóc sztuczna inteligencja? Dlaczego jesteśmy tak podatni na antynaukowe argumenty? W jaki sposób rozpowszechniać ?true-newsy? To tylko niektóre pytania, na jakie odpowiedzą eksperci podczas debaty ?Szczepionka na kłamstwo. Fake-newsy w czasach epidemii i wojny? organizowanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach cyklu ?Ufajmy nauce?.

Debata odbędzie się 21 kwietnia o godz. 12.00. Wezmą w niej udział eksperci, którzy na co dzień zajmują się zagadnieniami związanymi z dezinformacją. Spotkanie będzie transmitowane na żywo w kanałach FNP na platformach YouTube i Facebook.

Aby oglądać transmisję, wystarczy kliknąć w link na portalu YouTube: https://youtu.be/O75LsK0M4D4 lub dołączyć do wydarzenia na Facebooku: https://fb.me/e/3dsPPZoOU.

W debacie udział wezmą:

  • Dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH – badacz społeczny związany z Katedrą Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH w Krakowie, zajmuje się studiami nad nauką i technologią, socjologią środowiskową oraz badaniami interwencyjnymi. Autor wydanej w serii Monografie FNP książki pt. ?Modele, artefakty, kolektywy. Praktyka badawcza w perspektywie współczesnych studiów nad nauką? oraz współautor książki pt. ?Socjologia epidemii?.
  • Dr inż. Paweł Ksieniewicz ? adiunkt w Katedrze Systemów i Sieci Komputerowych na Wydziale Elektroniki Politechniki Wrocławskiej. Kieruje projektem Swarog ?System Wykrywania dezinformacji metodami sztucznej inteligencji?.
  • Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland ? ekspert w realizacji projektów w sektorze nowych technologii, autor wielu raportów i polityk cyfrowych dotyczących nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Obecnie kieruje pracami fundacji Digital Poland, która wydała raport ?Dezinformacja oczami Polaków?.
  • Dr Klaudia Rosińska ? medioznawczyni, specjalistka ds. dezinformacji i cyberbezpieczeństwa oraz pedagog. W swej działalności naukowej szczególnie zainteresowana problematyką dezinformacji w środkach masowego przekazu, a zwłaszcza psychologicznej podatności na fake newsy. Autorka książki pt. ?Fake news. Geneza, istota, przeciwdziałanie? oraz pomysłodawczyni i redaktorka publikacji zbiorowej pt. „Oblicza fake newsa. Perspektywy naukowych analiz zjawiska fałszywych wiadomości”.

Spotkanie poprowadzą dr Tomasz Perkowski, wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz red. Krzysztof Michalski, członek Rady Upowszechniania Nauki PAN.

Spotkanie jest realizowane w ramach akcji ?Ufajmy nauce?, którą Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozpoczęła w ubiegłym roku z okazji jubileuszu 30-lecia swojej działalności, aby inicjować w przestrzeni publicznej rzetelną dyskusję opartą na naukowej wiedzy i propagować sprawdzone informacje na temat istotnych społecznie problemów i wyzwań. W ramach akcji FNP zorganizowała cztery debaty eksperckie na temat pandemii COVID-19 i przygotowała edukacyjny film o szczepionkach mRNA przeciwko COVID-19. Więcej informacji tutaj: https://www.fnp.org.pl/akcja-i-debaty-ufajmynauce/

Cofnij