Debata FNP: Czy na każdego z nas działa szczepionka przeciw SARS-CoV-2? Jak to sprawdzić?

Jaki jest mechanizm odpowiedzi immunologicznej po szczepionce przeciwko SARS-CoV-2, czy osoby obciążone różnymi chorobami (np. onkologicznymi) mogą się szczepić, jaki jest aktualny stan badań dotyczących szczepienia małych dzieci, czy możemy mieszać szczepionki różnych firm i co nam mówią testy na przeciwciała  – to tylko niektóre pytania, na jakie odpowiadali eksperci podczas drugiej debaty z cyklu ?Ufajmy nauce? zorganizowanej przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. 

Debata pt. ?Czy na każdego z nas działa szczepionka przeciw SARS-CoV-2? Jak to sprawdzić?? odbyła się 29 lipca br. Uczestnikami dyskusji byli:

  • dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. UG, immunolog, kierowniczka Pracowni Immunologii Doświadczalnej i Translacyjnej na Międzyuczelnianym Wydziale Biotechnologii UG i GUMed. Laureatka programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
  • prof. dr hab. Krzysztof Pyrć, wirusolog, Uniwersytet Jagielloński. Laureat programów START i POWROTY/HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej
  • prof. dr hab. n. med. Piotr Trzonkowski, lekarz, immunolog, kierownik Katedry i Zakładu Immunologii Medycznej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2017.

Spotkanie poprowadzili prof. dr hab. Maciej Żylicz, biochemik, biolog molekularny, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz red. Krzysztof Michalski.

Zapraszamy do oglądania debaty!

 

Lipcowa debata była kolejnym elementem akcji ?Ufajmy nauce? realizowanej z okazji jubileuszu 30-lecia obchodzonego w tym roku przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. W ramach akcji FNP przygotowała film o szczepionkach mRNA na COVID-19 oraz zorganizowała debatę z udziałem profesorów medycyny pt. ?Jak uchronić się przed jesienną falą pandemii COVID-19?. Celem tych działań jest inspirowanie rzetelnej, opartej na naukowej wiedzy dyskusji i propagowanie sprawdzonych informacji na temat istotnych społecznie problemów i wyzwań.

Debata „Jak uchronić się przed jesienną falą pandemii COVID-19?” odbyła się 27 maja br. Udział w niej wzięli profesorowie medycyny: prof. Robert Flisiak, prof. Dominika Nowis, prof. Marek Sanak i prof. Krzysztof Simon. 

Film o szczepionkach mRNA na COVID-19, w którym wystąpili: dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, prof. Jacek Jemielity i prof. Krzysztof Pyrć.

Cofnij