Fundacja na rzecz Nauki Polskiej we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita zorganizowała debatę pt. „Jak polska nauka tworzy światowe innowacje”, w której udział wzięli laureaci programów finansowanych przez Fundację ze środków europejskich z programu Inteligenty Rozwój (POIR).
Jakie innowacje są tworzone przez czołowych polskich naukowców? Jak przebiega proces ich komercjalizacji? Na jakie problemy natrafiają naukowcy? Na jakie wsparcie mogą liczyć oraz jakich innowacji ze strony polskiej nauki możemy się spodziewać w przyszłości? Na takie pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy debaty.
W rozmowie udział wzięli:
- Prof. dr hab. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytet Warszawski, kierownik Laboratorium Chemii Biologicznej, prezes ExploRNA Therapeutics, laureat programu TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), który od ponad 20 lat prowadzi badania nad innowacyjnymi technologiami mRNA.
- Prof. dr hab. Piotr Garstecki, prezes Scope Fluidics, laureat programu TEAM-TECH Fundacji na rzecz Nauki Polskiej finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), który wraz z zespołem jest twórcą innowacyjnego urządzenia mogącego spełniać kluczową rolę w diagnostyce zarówno SARS-CoV-2, jak i innych patogenów.
- Dr Michał Kucewicz z Politechnika Gdańska, laureat programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), który zajmuje się badaniami ludzkiego mózgu i pamięci, prowadzi laboratorium elektrofizjologii mózgu i umysłu.
- Prof. dr hab. inż. Urszula Stachewicz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, laureatka programu FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej finansowanego z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR), która zajmuje się materiałami izolacyjnymi w bardzo ciekawym ujęciu odnoszącym się do świata przyrody.
Uczestnikiem debaty był również Michał Pietras, dyrektor ds. działalności programowej w FNP, który podkreślił, że polska nauka się wzmacnia i że mamy ogromne zainteresowanie badaniami naukowymi w Polsce.
Debatę prowadził red. Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej.
Zapraszamy do obejrzenia video i przeczytania relacji!
Organizacja debaty została sfinansowana z Funduszy Europejskich pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).
Zobacz także: