Debata Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i dziennika Rzeczpospolita pt. „Technologie kwantowe – naukowe rozwiązania szansą dla polskiej i światowej gospodarki”

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita zorganizowała debatę ekspercką pt. „Technologie kwantowe – naukowe rozwiązania szansą dla polskiej i światowej gospodarki”, w której udział wzięli naukowcy prowadzący badania w obszarze fizyki kwantowej, które były współfinansowane przez FNP z programu Inteligentny Rozwój (POIR) w ramach programu FIRST TEAM.

Naukowcy w polskich laboratoriach prowadzą pionierskie badania nad technologiami kwantowymi, są w stanie przeprowadzić proces wdrożenia i komercjalizacji. W niektórych obszarach, takich jak kryptologia kwantowa czy obrazowanie kwantowe, dysponujemy wiodącymi ośrodkami na świecie. Jednak bardzo poważną barierą dla polskiej nauki jest biurokracja, która mocno spowalnia proces badawczy – to najważniejsze wnioski z debaty, w której udział wzięli:

  • dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG, lider grupy kwantowego cyberbezpieczeństwa i komunikacji z Uniwersytetu Gdańskiego
  • dr hab. Michał Tomza, prof. UW, z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
  • dr Michał Karpiński z Laboratorium Fotoniki Kwantowej działającego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
  • dr Radek Łapkiewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego

W debacie uczestniczył również prof. Maciej Żylicz, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który podkreślał znaczenie technologii kwantowych. – To technologie niezbędne dla rozwoju naszego świata. Komputery kwantowe, sensory, kryptografia czy komunikacja kwantowa są postrzegane na świecie jako technologie krytyczne. 37 z 44 z tych krytycznych technologii jest rozwijanych w Chinach. Następne są Stany Zjednoczone, Europa bardzo rzadko występuje w tym rankingu. Powinniśmy mieć swój wkład w rozwój takich technologii, bo za parę lat będzie już za późno, kiedy Stany Zjednoczone, Japonia czy Chiny zostaną monopolistami – zaznaczył.

Debatę prowadził red. Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej.

Zapraszamy do obejrzenia video i przeczytania pełnej relacji!

Organizacja debaty została sfinansowana z Funduszy Europejskich pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).

Zobacz także:

 

belka POIR_pl

 

Cofnij