Fundacja na rzecz Nauki Polskiej we współpracy z dziennikiem Rzeczpospolita zorganizowała debatę ekspercką pt. „Technologie kwantowe – naukowe rozwiązania szansą dla polskiej i światowej gospodarki”, w której udział wzięli naukowcy prowadzący badania w obszarze fizyki kwantowej, które były współfinansowane przez FNP z programu Inteligentny Rozwój (POIR) w ramach programu FIRST TEAM.
Naukowcy w polskich laboratoriach prowadzą pionierskie badania nad technologiami kwantowymi, są w stanie przeprowadzić proces wdrożenia i komercjalizacji. W niektórych obszarach, takich jak kryptologia kwantowa czy obrazowanie kwantowe, dysponujemy wiodącymi ośrodkami na świecie. Jednak bardzo poważną barierą dla polskiej nauki jest biurokracja, która mocno spowalnia proces badawczy – to najważniejsze wnioski z debaty, w której udział wzięli:
- dr hab. Marcin Pawłowski, prof. UG, lider grupy kwantowego cyberbezpieczeństwa i komunikacji z Uniwersytetu Gdańskiego
- dr hab. Michał Tomza, prof. UW, z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
- dr Michał Karpiński z Laboratorium Fotoniki Kwantowej działającego na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
- dr Radek Łapkiewicz z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego
W debacie uczestniczył również prof. Maciej Żylicz, prezes zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, który podkreślał znaczenie technologii kwantowych. – To technologie niezbędne dla rozwoju naszego świata. Komputery kwantowe, sensory, kryptografia czy komunikacja kwantowa są postrzegane na świecie jako technologie krytyczne. 37 z 44 z tych krytycznych technologii jest rozwijanych w Chinach. Następne są Stany Zjednoczone, Europa bardzo rzadko występuje w tym rankingu. Powinniśmy mieć swój wkład w rozwój takich technologii, bo za parę lat będzie już za późno, kiedy Stany Zjednoczone, Japonia czy Chiny zostaną monopolistami – zaznaczył.
Debatę prowadził red. Marcin Piasecki z Rzeczpospolitej.
Zapraszamy do obejrzenia video i przeczytania pełnej relacji!
Organizacja debaty została sfinansowana z Funduszy Europejskich pochodzących z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR).
Zobacz także: