Dlaczego warto przekazać 1% na rzecz FNP?

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, jako organizacja pożytku publicznego, otrzymuje środki z wpłat 1% podatku, które przeznacza na stypendia w programie START. Poprzez ten program FNP wspiera najzdolniejszych młodych uczonych, którzy choć stoją dopiero u progu kariery naukowej, już mogą pochwalić się wybitnymi osiągnięciami naukowymi. Jak podkreślają dotychczasowi stypendyści, program START  to synonim prestiżu w środowisku naukowym.

Od momentu zainicjowania programu START w 1992 roku do 2021 r. włącznie FNP nagrodziła 3 200 osób i przyznała 3 836 stypendiów (w latach 2002-2015 istniała możliwość otrzymania stypendium START dwukrotnie) w łącznej wysokości 87,5 mln zł. Wpłaty z 1% pozwalają na podwyższenie stypendiów laureatów wyróżnionych w konkursie z 28 tys. zł do 36 tys. zł.

W połowie lutego br. gośćmi Katarzyny Kobyleckiej w audycji ?Skarbiec Nauki Polskiej? w PR 2 Polskiego Radia była Katarzyna Pronobis z FNP i stypendyści  START z ubiegłych lat: dr Monika Stobiecka – historyczka sztuki i archeolożka, dr Filip Taterka – egiptolog oraz dr Piotr Łozowski – historyk.

Jak podkreślili, program START to każdorazowo kamień milowy w ich karierze naukowej. Oprócz samego wsparcia finansowego, które daje szansę na realizację badań, to również synonim prestiżu w środowisku naukowym.  Badacze wskazywali na to, że START zapewnił im możliwość dalszego rozwoju i pomógł zaistnieć w środowisku naukowym. Niejednokrotnie stypendium przekonało ich do kontynuowania badań naukowych w Polsce i pozwoliło na dotarcie z wynikami prac do szerszego grona odbiorców. Wszyscy rozmówcy byli zgodni, że START oznacza rozpoznawalność w środowisku naukowym, co jest niezwykle istotne w popularyzacji wyników badań.

Katarzyna Pronobis – specjalistka do spraw pozyskiwania funduszy w FNP, podkreśliła z kolei, że wspieranie młodych badaczy, m.in. właśnie poprzez przekazanie 1% podatku, oznacza istotny zwrot w ich karierze naukowej, jak również niesie ze sobą korzyści społeczne. ?My jako społeczeństwo jesteśmy beneficjentami osiągnięć tych naukowców, czego przykładem może być udział byłych stypendystów START w badaniach nad walką z COVID-19? ? podkreśliła Pronobis.

Jak możesz przekazać 1% młodym naukowcom?

Aby przekazać 1% na młodych naukowców, w zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 lub PIT-39) w odpowiedniej rubryce należy wpisać:

  • numer KRSFundacji ? 0000109744
  • wnioskowaną kwotę,czyli sumę, którą chcemy przekazać ? nie może ona jednak przekraczać 1% podatku należnego, wynikającego z zeznania podatkowego
  • w rubryce ?cel szczegółowy? wpisać:1 procent na naukę

Przeczytaj, jak do tej pory wykorzystywaliśmy środki uzyskane z 1%

Dowiedz się więcej o programie START

Dziękujemy za Twój 1%!

 

Cofnij