Dr Michał Tomza zwycięzcą Falling Walls Lab Warsaw

Dodano: :: Kategorie: Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Miło nam poinformować, że dr Michał Tomza, laureat programów START i HOMING Fundacji na rzecz Nauki Polskiej zajął pierwsze miejsce w konkursie Falling Walls Lab Warsaw na krótkie wystąpienia popularnonaukowe dotyczące ważnych wyzwań naukowych lub społecznych i będzie reprezentował Polskę na międzynarodowym finale Falling Walls w Berlinie (8 listopada br).

Warszawska prezentacja dra Tomzy nosiła tytuł  „Breaking the Wall of Quantum Engineering at Molecular Level” i dotyczyła badań realizowanych m.in. w ramach grantu w programie HOMING FNP.

?W moim wystąpieniu przedstawiłem problem z projektowaniem i syntezą nowych materiałów o skomplikowanych właściwościach makroskopowych, który wynika z tego, że materia na poziomie atomowym opisywana jest przez prawa fizyki kwantowej. Większość materiałów wciąż odkrywana jest metodą prób i błędów, ponieważ jest niezmiernie trudno przewidzieć teoretycznie w jaki sposób atomy powinny być ułożone w materiale na poziomie mikroskopowym, aby otrzymać oczekiwane właściwości makroskopowe. Rozwiązaniem, które proponuję i badam w ramach grantu HOMING wraz z moją teoretyczną grupą badawczą w Centrum Nowych Technologii UW,  jest użycie symulacji kwantowych do lepszego zrozumienia praw fizyki rządzących materiałami na poziomie atomowym? ? mówi dr Tomza.

Serdecznie gratulujemy!

Więcej informacji:

Strona polskiego finału Falling Walls Lab Warsaw: http://www.cft.edu.pl/fwlw

Strona finału w Berlinie: http://www.falling-walls.com/lab

Na zdjęciu: dr Michał Tomza, fot. Magdalena Wiśniewska-Krasińska