16 listopada w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbyło się drugie spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP. Dyskusja wokół książki dr Joanny Szewczyk Historiografia i mitologia kobiecości. Powieściopisarstwo Teodora Parnickiego stała się pretekstem do poszerzenia horyzontów interpretacyjnych, zaproponowania nowych odczytań i autorskiego spojrzenia na tematykę poruszaną w książce z perspektywy różnych dyscyplin i zainteresowań badawczych.
Do dyskusji wokół książki dr Joanny Szewczyk zaproszeni zostali – oprócz samej autorki – dr hab. Magdalena Rembowska-Płuciennik ? prof. Instytutu Badań Literackich PAN w Warszawie, historyczka i teoretyczka literatury i dr Daniel Zarewicz ? filolog klasyczny. Spotkanie poprowadziła Anna Dziewit-Meller ? pisarka, dziennikarka i felietonistka „Tygodnika Powszechnego”.
Wprowadzeniem do dyskusji był ? opowiedziany słowami autorki ? fascynujący życiorys Teodora Parnickiego, naznaczony wpływem XX-wiecznej historii, nomadycznością, ale też konfliktem tożsamościowym. Bycie ?mieszańcem?, życie na styku różnych kultur oraz zamiłowanie do historii od najmłodszych lat, wpłynęły na charakter twórczości i wyjątkową wrażliwość historyczną, etyczną i genderową tego niezwykłego powieściopisarza. Tło do rozważań nad kulturą starożytnej Grecji, a w szczególności nad statusem kobiet i wątkami mitologicznymi poruszanymi przez Parnickiego zarysował dr Daniel Zarewicz. Różne strategie ujawniania cielesności i udzielania głosu kobiecym postaciom w literaturze nakreśliła natomiast pani dr Magdalena Rembowska-Płuciennik, autorka książki z serii Monografie FNP Poetyka intersubiektywności. Kognitywistyczna teoria narracji a proza XX wieku. Kulturowe reprezentacje kobiecości oraz zderzenie męskiej i kobiecej perspektywy na przykładzie wydarzeń, które zajmują dziś pole debaty publicznej to tematy, które zwieńczyły dyskusję nad książką dr Joanny Szewczyk.
Kolejne spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP odbędzie się już w nowym roku, 31 stycznia o godz. 18:00 i będzie dotyczyć książki dr Agaty Lubowickiej W sercu Ultima Thule. Reprezentacje Grenlandii Północnej w relacjach z ekspedycji Knuda Rasmussena. Tym razem będziemy rozmawiać między innymi o przeżyciach ekstremalnych i granicznych, wyobrażeniach ?Innego? i kolonialnych dyskursach, o wyprawach polarnych i ich dokumentacji, a także o literackim odczytaniu nieznanych w Polsce relacji z ekspedycji do Grenlandii Północnej najznamienitszego duńsko-grenlandzkiego polarnika, Knuda Rasmussena.
Spotkanie poprowadzi tłumaczka i znawczyni literatury szwedzkiej – Justyna Czechowska, natomiast zaproszenie do dyskusji przyjęli: Kila Zamana, jedna z najmłodszych uczestniczek ekspedycji polarnych, miłośniczka psich zaprzęgów, fotografka i artystka, prof. Dariusz Rott, literaturoznawca i miłośnik Islandii oraz dr Andrzej Piotrowski, organizator Muzeum Badań Polarnych i podróżnik.
Obejrzyj galerię zdjęć ze spotkania
Autorką zdjęć ze spotkania jest Magdalena Wiśniewska-Krasińska