
W serii wydawniczej Monografie FNP ukazały się kolejne, dwa nowe tytuły: „Pamięć, polityczność, władza. Reprezentacje pamięci zbiorowej w Gruzji, Armenii, Górskim Karabachu i Abchazji”, autorstwa Bartłomieja Krzysztana oraz „Pod przysądem horodnictwa wileńskiego. O pewnej jurydyce i jej mieszkańcach w XVII wieku”, Kamila Frejlicha.
Dr Bartłomiej Krysztan, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk. W badaniach zajmuje się antropologią polityki, pamięcią kulturową i polityczną, postkolonializmem oraz tożsamością narodową i etniczną, przede wszystkim na Kaukazie Południowym.
Książka, „Pamięć, polityczność, władza. Reprezentacje pamięci zbiorowej w Gruzji, Armenii, Górskim Karabachu i Abchazji”, jest antropologiczną i politologiczną próbą interpretacji procesu konstruowania nowych polityk historycznych oraz dynamicznej zmiany pamięci kolektywnej w omawianej przestrzeni po upadku ZSRS. Jej celem jest holistyczne prześledzenie mechanizmów i struktur procesualnej i dynamicznie konstruowanej polityki pamięci. Jako podstawowy materiał badawczy wykorzystywane są analizy i interpretacje charakterystycznych reprezentacji przeszłości, wykraczających poza standardowe obszary zainteresowania bądź to polityki historycznej, bądź to pamięci kolektywnej.
Więcej informacji o autorze i książce
Dr Kamil Frejlich, historyk, specjalista w zakresie dziejów Rzeczypospolitej Obojga Narodów, w tym zwłaszcza Wielkiego Księstwa Litewskiego, koncentrujący się na problematyce społecznej i kulturowej. Zawodowo zajmuje się szeroko pojętą edukacją. Pracownik Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie.
Na kartach rozprawy „Pod przysądem horodnictwa wileńskiego. O pewnej jurydyce i jej mieszkańcach w XVII wieku” przedstawione zostały trzy zasadnicze zagadnienia: funkcjonowanie urzędu horodniczego wileńskiego, charakterystyka podlegającej mu jurydyki oraz różne komponenty życia jej mieszkańców, takie jak religijność, sytuacja materialna, działalność zawodowa czy konflikty. Pozwoliło to zbudować wieloaspektowy i barwny obraz codzienności siedemnastowiecznych wilnian, a jednocześnie uzupełnić stan wiedzy na temat stolicy Wielkiego Księstwa i skorygować niektóre wcześniejsze ustalenia. Autor zarówno uchwycił związki między „wielką historią” a historią w mikroskali, jak i pochylił się nad zagadnieniami istotnymi w szerszej perspektywie, takimi jak normy społeczne. Przeanalizowany materiał źródłowy skłonił go również do rozważań nad istotą nowożytnego miasta.
Więcej informacji o autorze i książce
Obie publikacje są dostępne w sprzedaży internetowej na stronie serii.
MONOGRAFIE FNP to prestiżowa seria oryginalnych i odkrywczych prac z zakresu nauk humanistycznych i społecznych wyłanianych w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej od 1994 roku.
Więcej informacji o:
Informacji o programie MONOGRAFIE i kolejnych edycjach konkursu udziela koordynatorka programu dr Karolina Marcinkowska, karolina.marcinkowska@fnp.org.pl, tel. (22) 311 84 31.