Dwie nowe planety swobodne odkryte przez naukowców ? laureatów programów FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Miło nam poinformować, że naukowcy z zespołu kierowanego przez prof. Andrzeja Udalskiego z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego ? laureata Nagrody FNP – odkryli dwie nowe planety swobodne. 

Planety swobodne to niezwiązane grawitacyjnie z żadną gwiazdą obiekty, które przemierzają samotnie naszą Galaktykę. Hipotezy tłumaczące powstawanie układów planetarnych, takich jak nasz Układ Słoneczny, przewidywały istnienie takich planet. Odkrycie naukowców z UW potwierdza te przypuszczenia.

? Odkrycia te są zgodne z naszymi wcześniejszymi przewidywaniami, że w Drodze Mlecznej na każdą gwiazdę przypada co najmniej jedna małomasywna planeta swobodna ? mówi prof. dr hab. Andrzej Udalski.

Artykuł opisujący odkrycie ukazał się w najnowszym wydaniu czasopisma „Astronomy & Astrophysics” i został wyróżniony przez redaktorów pisma jako jeden z najciekawszych w bieżącym numerze.

Głównymi autorami pracy są Przemysław Mróz, laureat programu START 2018 i prof. Andrzej Udalski, kierownik projektu OGLE (jednego z najbardziej udanych i najdłużej działających przeglądów fotometryczej zmienności nieba), laureat programów FNP i Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Serdecznie gratulujemy!

Zobacz także:

Ilustracja: Mikrosoczewkowanie grawitacyjne przez planetę swobodną ? wizja artystyczna. Autor: Dr Jan Skowron (Obserwatorium Astronomiczne UW)

Cofnij