Z radością informujemy, że wśród nagrodzonych w konkursie ERC Starting Grant 2020 znaleźli się polscy naukowcy, w tym także laureaci programów FNP.
Nagrodę otrzymała dr hab. inż. Urszula Stachewicz, prof. AGH, laureatka programu FIRST TEAM oraz dr Michał Pilipczuk, zdobywca stypendium START.
Projekt dr hab. inż. Urszuli Stachewicz, prof. AGH, z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej dotyczy innowacyjnych materiałów izolacyjnych, które pozwolą zmniejszyć codzienne zużycie energii. Poprzedzały go badania włosów niedźwiedzia polarnego i piór pingwinów, bogatych w cenną keratynę, a jednocześnie odznaczające się specyficzną geometrią zapewniającą wyjątkowe właściwości termiczne. Celem badań będzie opracowanie materiału odwzorowującego właściwości izolacyjne znane w naturze. Na badania, które prowadzić będzie 10-osobowy zespół, dr hab. inż. Urszuli Stachewicz otrzymała 1,7 mln euro. Prace rozpoczną się na początku 2021 r.
Kolejny grant trafił do dr. Michała Pilipczuka z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, który w projekcie BOBR (?Decomposition methods for discrete problems?) zajmie się badaniem strukturalnych i dekompozycyjnych własności sieci oraz próbą użycia ich do stworzenia szybkich metod obliczeniowych. Wykorzysta do tego algorytmikę, która polega na rozwiązywaniu różnego rodzaju problemów obliczeniowych głównie na grafach. ERC przyznała na realizację przedsięwzięcia prawie 1,4 mln euro.
ERC Starting Grants finansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych mają na celu wspieranie przyszłych naukowych liderów, na etapie tworzenia grupy badawczej i przeprowadzania pierwszych niezależnych badań. Ten schemat finansowania przeznaczony jest dla dobrze zapowiadających się naukowców, którzy zdążyli już udowodnić, że mają potencjał, by stać się niezależnymi liderami badawczymi. Granty wspierają powstawanie nowych doskonałych grup badawczych.
Europejska Rada ds. Badań Naukowych przyznała w tegorocznej edycji konkursu fundusze o łącznej wartości 677 mln euro na 436 przełomowych projektów w 25 krajach. Najwięcej grantów realizowanych będzie przez naukowców w Niemczech (88), Wielkiej Brytanii (62), Holandii (42) i Francji (38).
Źródło: AGH, UW