Dwoje polskich naukowców ? laureatów FNP ? wyróżnionych przez Towarzystwo Optica

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Dwoje polskich naukowców ? laureatów programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ? otrzymało tytuł Fellow Member amerykańskiego Towarzystwa Optica. To jedna z czołowych światowych organizacji naukowych zajmujących się badaniami z dziedziny optyki i fotoniki. 

Towarzystwo Optica (dawniej Amerykańskie Towarzystwo Optyczne) powstało w 1916 roku. Skupia ponad 22 tys. członków zajmujących się badaniem światła oraz rozwojem optyki i fotoniki, a także przedstawicieli biznesu. Od 1959 r. Towarzystwo nadaje tytuł Fellow Member osobom zasłużonym dla rozwoju optyki. Otrzymało go dotąd ok. 2800 członków organizacji, w tym trzech Polaków: prof. Maciej Wojtkowski (2015), prof. Krzysztof Patorski (2013) i prof. Adam Kujawski (1988). Właśnie dołączyli do nich kolejni polscy naukowcy.

Prof. Małgorzatę Kujawińską z Instytutu Mikromechaniki i Fotoniki Politechniki Warszawskiej doceniono za wybitny wkład w rozwój metod obrazowania poprzez wprowadzenie do nich standardów metrologicznych. Jest międzynarodowym ekspertem w dziedzinie metrologii optycznej pełnego pola i obrazowania 3D ze szczególnym uwzględnieniem metod holografii, światła strukturalnego i cyfrowej korelacji obrazów. Specjalizuje się w opracowywaniu nowych fotonicznych systemów pomiarowych, analizie danych i hybrydowych opto-numerycznych metodach pomiarowych  oraz ilościowym obrazowaniu fazowym 3D w inżynierii biomedycznej. Prof. Kujawińska to liderka projektów poświęconych metrologii optycznej w mikro- i makroskali finansowanych ze środków UE, Narodowego Centrum Nauki i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Była prezydentem Międzynarodowego Stowarzyszenia Optyki i Fotoniki (SPIE) i wiceprezydentem European Technology Platform Photonics21. Jest laureatką programów MISTRZ, TEAM i TEAM-TECH Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

m.kujawinska_ed

?Chcemy dostarczyć lekarzowi dokładnej informacji ilościowej o zjawiskach zachodzących na poziomie komórkowym: zmianie kształtu, szybkości poruszania się, rozkładzie współczynnika załamania i suchej masy w komórce, jak również jej dwójłomności czy sztywności błony komórkowej. Jeden obiekt, a tak wiele można zmierzyć? ? przyznaje badaczka, której zespół opracował też system umożliwiający obrazowanie zmian w sposób dynamiczny, a więc np. pod wpływem podanej substancji chemicznej czy promieniowania.

Z kolei prof. Konrada Banaszka z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego Towarzystwo Optica wyróżniło za wirtuozerię eksperymentalną i wiedzę teoretyczną, których połączenie prowadzi do przełomowych odkryć. To uznany na świecie specjalista z zakresu technologii kwantowych, współautor ponad 140 artykułów naukowych i doniesień konferencyjnych, a także zgłoszeń patentowych. Naukowo od lat związany jest z Uniwersytetem Warszawskim, na którym obecnie pełni funkcję dyrektora Centrum Optycznych Technologii Kwantowych ? ośrodka MAB, współfinansowanego z Funduszy Europejskich w ramach programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Kieruje Laboratorium Technologii Kwantowych w CeNT UW. Jest koordynatorem naukowym międzynarodowej sieci QuantERA, która wspiera badania z zakresu technologii kwantowych w Europie, a także współzałożycielem spółki Quantum Optical Technologies. Z jego inicjatywy w maju tego roku powstał Klaster Q ? Klaster Technologii Kwantowych. Na zlecenie Europejskiej Agencji Kosmicznej prof. Banaszek przygotowuje właśnie opracowanie dotyczące kwantowych urządzeń do odbierania optycznych sygnałów z misji kosmicznych. Pozwoli to na otrzymanie jeszcze wyraźniejszych zdjęć z Marsa czy obejrzenie transmisji wideo w dobrej rozdzielczości z innych planet Układu Słonecznego. Prof. Banaszek jest też laureatem programów START, TEAM POIG i TEAM POIR FNP.

prof Banaszek_ed

?Transmisja danych na odległościach kosmicznych jest poważnym wyzwaniem, w którym mogą pomóc technologie kwantowe. Nowa generacja odbiorników kwantowych wykorzystuje szeroki zakres operacji kwantowych wykonywanych na przychodzącym sygnale optycznym. Celem naszego projektu jest dostarczenie odpowiedzi na pytanie, czy warto zaprojektować i zbudować taki odbiornik do odbierania sygnałów z kosmosu. Ocenimy, na ile wyrafinowane odbiorniki byłyby odporne na zakłócenia sygnałów i czy dzięki ich zastosowaniu szybkość transmisji danych mogłaby znacznie wzrosnąć? ? zapowiada prof. Konrad Banaszek.

Gratulujemy!

 

Dowiedz się więcej o:

 

Źródło: Forum Akademickie

Fot. Archiwum_FNP

Cofnij