Dyskusja o książce dr. Filipa Schmidta „Para, mieszkanie, małżeństwo”

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

21 kwietnia w Pałacu Staszica odbędzie się spotkanie dotyczące książki dr. Filipa Schmidta Para, mieszkanie, małżeństwo. Dynamika związków intymnych na tle przemian historycznych i współczesnych dyskusji o procesach indywidualizacji. Książka ukazała się w ramach serii Monografie FNP.

Jaką rolę w związkach intymnych pełnią dziś moment rozpoczęcia relacji, zamieszkania razem oraz ślubu, a jaką pełniły dawniej? W jakim stopniu koncepcja miłości romantycznej opisuje doświadczenia współczesnych par? Czy trafne są tezy mówiące o indywidualizacji, kryzysie rodziny lub rosnącej popularności życia w pojedynkę? W książce Para, mieszkanie, małżeństwo dr Filip Schmidt przygląda się relacjom między miłością, mieszkaniem razem, małżeństwem i rodziną – w kontekście historycznym, jak i w odniesieniu do współczesności.

Na spotkanie poświęcone tej publikacji serdecznie zapraszają Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej i Oddział Warszawski Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. Dyskusję z udziałem autora, prof. Joanny Mizielińskiej, prof. Piotra Szukalskiego, dr Magdaleny Żadkowskiej poprowadzi Mateusz Halawa.

Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00 w Pałacu Staszica (Warszawa, ul. Nowy Świat 72, sala 242, 2 piętro). Podczas spotkania będzie można kupić książkę w promocyjnej cenie.

Kilka słów o naszych gościach:

Prof. Joanna Mizielińska, kierowniczka projektu Rodziny z wyboru w Polsce (2013-2016), profesorka w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk. Była stypendystką Fulbrighta na Uniwersytecie Princeton w USA, gdzie pracowała pod kierunkiem prof. Judith Butler. Prowadziła też badania w Finlandii jako CIMO scholar oraz w Szwecji (grant Centre for Baltic and East European Studies (CBEES), Södertörn University College, Stockholm). Jest autorką wielu artykułów dotyczących problematyki gender studies i queer theory opublikowanych m.in. w The European Journal of Women’s Studies, Respublika Nova, Pogranicza, Czas Kultury, Krytyka Polityczna, etc.

Prof. Piotr Szukalski, prof. UŁ, pracuje w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Łódzkiego, autor m.in. książki Małżeństwo: początek i koniec, zajmuje się przemianami demograficznymi, analizą relacji międzypokoleniowych oraz badaniami jakości życia starzejących się populacji.

Dr Magdalena Żadkowska, pracuje w Instytucie Filozofii, Socjologii i Dziennikarstwa Uniwersytetu Gdańskiego, obroniła doktorat będący socjologiczną analizą praktyk życia codziennego par mieszkających razem, zajmuje się badaniami zmieniających się relacji między sferami pracy i domu, zwłaszcza w przypadku telepracy.

Dr Filip Schmidt, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. Jego zainteresowania obejmują takie zagadnienia jak: socjologiczne analizy życia codziennego; intymność, związki intymne; przedmioty i przestrzeń w teorii i badaniach empirycznych; cielesność w socjologii, socjologia ciała. Od 2014 roku współtworzy internetowe repozytorium Archiwum Badań nad Życiem Codziennym. Jest współzałożycielem Centrum Praktyk Edukacyjnych przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Mateusz Halawa, asystent w Instytucie Filozofii i Socjologii Polskiej Akademii Nauk, doktorant na Wydziale Antropologii The New School for Social Research w Nowym Jorku, kierownik zespołu nauk humanistycznych i społecznych w School of Forms w Poznaniu.

Do zobaczenia!

Cofnij