Dyskusja o książce Rody uczone

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Promocja książki „Rody uczone. Kreski do szkicu” autorstwa Magdaleny Bajer była pierwszym spotkaniem w nowej siedzibie Fundacji na ul. Krasickiego otwartym dla szerokiego grona publiczności.

W spotkaniu wzięło udział kilkadziesiąt osób –  przedstawicieli rodzin uczonych opisanych w książce. Wydarzenie rozpoczęło się od dyskusji na temat książki i polskiej inteligencji. Swoimi refleksjami dzielili się z publicznością uczestnicy panelu dyskusyjnego prowadzonego przez red. Annę Mateję. W gronie dyskutantów znaleźli się: autorka książki Magdalena Bajer, prof. Maciej W. Grabski, prof. Brunon Hołyst, prof. Witold Rużyłło i prof. Romuald Schild. Zastanawiali się oni nad współczesną definicją inteligencji, jej rolą w społeczeństwie i zadaniami na przyszłość. Podczas dyskusji mówiono też dużo o działalności i karierze naukowej. Uczestnicy panelu dzielili się własnymi doświadczeniami, odpowiadając na pytania o wpływ rodziny i środowiska na ich decyzję o wyborze zawodu naukowca; opowiadali o powodach prowadzenia działalności naukowej, a także próbowali stworzyć katalog cech osobowościowych niezbędnych do odnoszenia sukcesów w karierze naukowej (rozumianej jako dokonywanie odkryć, a nie uzyskiwanie kolejnych stopni i tytułów naukowych). Rozmowę wzbogacały też głosy pozostałych uczestników spotkania, którzy m.in. podkreślali istotną rolę związków, a co za tym idzie, wymiany myśli pomiędzy poszczególnymi rodami.

Wydarzenie, które miało miejsce 16 czerwca br., było nie tylko okazją do dyskusji, ale także szansą na bezpośrednie spotkanie bohaterów książki. Dopełnieniem oficjalnej części spotkania były rozmowy kuluarowe, prowadzone, dzięki doskonałej pogodzie, na tarasie nowego budynku Fundacji.

Książka „Rody uczone. Kreski do szkicu” to zapis sześćdziesięciu siedmiu spotkań autorki w domach rodzin inteligenckich. Spotkania te odbywały się w latach 1995-2012. Wydanie monografii zostało zainicjowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Książkę można kupić w księgarni internetowej Wydawnictwa Naukowego UMK. Osoby opisane w książce mogą ją kupić w cenie promocyjnej.

Galeria zdjęć. Autorem fotografii jest Magdalena Wiśniewska-Krasińska.

Cofnij