Dyskusja o książce ”Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt”

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Zapraszamy na spotkanie poświęcone wydanej w serii Monografie FNP książce dra Marcina Moskalewicza Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt, które odbędzie się 26 lutego br. o godzinie 17.00 w Warszawie, w Pałacu Staszica (sala nr 200), przy ul. Nowy Świat 72.

W spotkaniu wezmą udział prof. Wojciech Wrzosek, prof. Szymon Wróbel oraz red. Adam Szostkiewicz.

Książka Totalitaryzm, narracja, tożsamość. Filozofia historii Hannah Arendt, stanowi kompleksową analizę dorobku Hannah Arendt, intepretowanego w kontekście dzieł myślicieli przynależących z jednej strony do tzw. tradycji kontynentalnej (m.in. Walter Benjamin, Hans-Georg Gadamer, Martin Heidegger, Immanuel Kant, Reinhart Koselleck, Paul Ricoeur), z drugiej zaś ? do tzw. tradycji analitycznej (m.in. Frank Ankersmit, Arthur Danto, Carl Gustav Hempel, Karl Raimund Popper, Jerzy Topolski, Hayden White). Kluczem do zrozumienia fragmentarycznej myśli Hannah Arendt jest filozofia historii zarówno w znaczeniu spekulatywnym, jak i krytycznym. Odpowiedź Arendt na totalitaryzm ? na zwycięstwo fizjologii nad polityką ? jest jednocześnie przemyślana i radykalna. Totalitaryzm nie okazuje się wyłącznie systemem sprawowania władzy, lecz stanowi skrajny przypadek opowiadania historii, fałszywy sposób tworzenia narracji, która sięga w głąb indywidualnej tożsamości.

Zapraszamy do udziału w spotkaniu

 

Marcin Moskalewicz – historyk idei, metodolog, adiunkt w Katedrze Historii Nauk Medycznych Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Studiował na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz na University of California w Berkeley (2003), Marie Curie Fellow w Groningen Research School for the Study of the Humanities na Rijksuniversiteit Groningen w Holandii (2005, 2007). Stypendysta m.in. wiedeńskiego Institut für die Wissenschaften vom Menschen (2004) oraz Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (2011). Laureat Nagrody Prezesa Rady Ministrów za rozprawę doktorską przygotowaną w ramach programu European Doctorate in the Social History of Europe (2010). Redaktor ?Res Publiki Nowej?. W jego współtłumaczeniu ukazały się m.in. Wykłady o filozofii politycznej Kanta Hannah Arendt (2012) oraz zbiór esejów Solidarność i kryzys zaufania (2013). Zajmuje się fenomenologią egzystencjalną oraz filozofią medycyny, w szczególności zjawiskiem medykalizacji.   

 

Cofnij