Dziesiąte spotkanie z cyklu Wielogłos o MONOGRAFIACH FNP za nami

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

29 stycznia, o godz. 18.00, w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbyło się dziesiąte już  spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP, tym razem pod hasłem ?Być wolnym. Źródła i drogi do wolności?.

Pretekstem do spotkania była książka autorstwa dra hab. Michała Rocha Kaczmarczyka pt. Aporia wolności. Krytyka teorii społecznej wydana w serii Monografie FNP pod koniec ubiegłego roku.

Spotkanie w Fundacji prowadziła pani dr Katarzyna Iwińska, doktor socjologii, adiunkt w Instytucie Socjologii Collegium Civitas. Zaproszenie do dyskusji przyjęła także pani dr hab. Marzenna Barbara Jakubczak, absolwentka Wydziału Filozoficznego UJ, obecnie profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pani Jakubczak specjalizuje się w filozofii Wschodu, w szczególności w indyjskiej filozofii podmiotu. Trzecim gościem był pan dr hab. Andrzej Gniazdowski, filozof, profesor nadzwyczajny w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN ? zajmuje się fenomenologią, filozofią polityczną i historią idei.

Wolność to pojęcie, które obecne jest od ?zawsze? nie tylko w naukach społecznych, ale i w koncepcjach filozoficznych, religijnych, egzystencjalnych. Okazuje się, że znaczenie tego pojęcia kryje za sobą wiele sprzeczności, wieloznaczności i ambiwalencji, między innymi z tego powodu, że trudno opisać kategorię wolności bez odnoszenia się do osobistych doświadczeń i przekonań. W dyskusji okazało się, że to właśnie fenomenologiczna i egzystencjalna warstwa znaczeniowa wolności sprawia, że ta właśnie kategoria powinna odzyskać swoją wagę, pomijaną i przemilczaną często na płaszczyźnie teoretycznej.

Wedle autora książki Aporia wolności, stosunek do wolności ma zasadnicze znaczenie dla każdej teorii społecznej. To nie znaczy jednak, że teorie takich klasyków teorii społecznej jak m.in. wspomniani podczas dyskusji Pierre Bourdieu, Cornelius Castoriadis, Emile Durkheim, Erving Goffman, Karol Marks czy Max Weber, wyczerpują definicje wolności. Dzięki zaproszonym przez nas gościom, mieliśmy okazję do poszerzenia pola widzenia o perspektywę myśli hinduskiej (a więc m.in. koncepcji wolności od siebie samego) oraz filozofii nowożytnej. Głos publiczności uzupełnił to spectrum o wątki osobiste i opowieści o momentach, w których wolność manifestuje się w życiu każdego z nas.

Zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnym spotkaniu z cyklu Wielogłos o Monografiach FNP, które odbędzie się już w marcu.

Fot. Karolina Siemion-Bielska

Cofnij