Dziewiąte spotkanie z cyklu Wielogłos o MONOGRAFIACH FNP za nami

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

27 listopada, o godz. 18.00, w siedzibie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej odbyło się dziewiąte spotkanie z cyklu WIELOGŁOS O MONOGRAFIACH FNP, tym razem pod hasłem ?Świat po omacku. Zobaczyć (nie)widzenie?.

Pretekstem do spotkania była książka autorstwa dra Kamila Pietrowiaka pt. Świat po omacku. Etnograficzne studium (nie)widzenia i (nie)sprawności, która w dniu spotkania zdobyła kolejną już nagrodę ? I miejsce w XVI edycji Ogólnopolskiego Konkursu ?OTWARTE DRZWI?, organizowanego przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Spotkanie w Fundacji prowadziła pani dr hab. Agata Stanisz, antropolożka na co dzień wykładająca w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. Zaproszenie do dyskusji przyjęła także pani Małgorzata Szumowska, twórczyni warszawskiej Niewidzialnej Wystawy –  nietuzinkowego projektu edukacyjno- kulturalno-społecznego, którego główną ideą jest uświadomienie wszystkim widzącym w jaki sposób żyją ludzie z dysfunkcją wzroku – niewidomi i niedowidzący. Drugim gościem był pan Piotr Franiek, aktywnie działający w imieniu osób niepełnosprawnych, jeden z bohaterów i współtwórców książki Kamila Pietrowiaka.

Dyskusja przerodziła się bardzo szybko w faktyczny wielogłos z bardzo aktywną i liczną publicznością, co stanowiło faktyczną weryfikację tego, jak założenia etnografii opartej na współpracy (collective ethnography) przekładają się na rzeczywistość. Większość cytatów zamieszczonych w książce oraz dokumentacji poszczególnych etapów życia osób niewidomych, dotyczą ich bezpośrednio i wiążą się z osobistymi wspomnieniami, przemyśleniami, ale też wnioskami skierowanymi także do osób widzących. Pani dr hab. Agata Stanisz, zwróciła uwagę na ubogość języka związanego z innymi zmysłami ? poza wszechobecnym zmysłem wzroku ? prowadzącym często do stereotypowej oceny, postrzegania i traktowania osób niewidomych i niedowidzących. Piotr Franiak podzielił się swoimi spostrzeżeniami związanymi z często mylnymi przekonaniami osób widzących na temat życia, postrzegania i funkcjonowania osób niewidomych. Pani Małgorzata Szumowska, twórczyni Niewidzialnej Wystawy, zwróciła uwagę na niewidomych przewodników i przewodniczki, których zatrudnia i angażuje w oprowadzanie po wystawie. Okazuje się, że osoby, które odwiedzają wystawę, mają często minimalną wiedzę o tym, z jakimi wyzwaniami i dyskryminującymi przekonaniami otoczenia zmierzają się osoby niewidome.

Począwszy od kwestii związanych z warsztatem badawczym Autora, poprzez stosowany język, włączanie ?badanych? w treść książki, aż do faktycznych przykładów angażowania niewidomych chociażby poprzez ich równouprawnione zatrudnianie ? spotkanie okazało się bardzo ważne, prawdziwe, pouczające dla wszystkich obecnych.

Zapraszamy do śledzenia informacji o kolejnym spotkaniu z cyklu Wielogłos o Monografiach FNP, które odbędzie się już w nowym roku.

Fot. Karolina Siemion-Bielska

 

Cofnij