
Wszyscy jesteśmy podatni na fake newsy, a walka z nimi nie obędzie się bez rozwiązań systemowych – takie między innymi wnioski płyną z debaty pt. „Szczepionka na kłamstwo. Fake-newsy w czasach epidemii i wojny”, która została zorganizowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach cyklu „Ufajmy nauce”.
Debata odbyła się on line w dn. 21 kwietnia. W dyskusji wzięli udział:
- Dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH – badacz społeczny związany z Katedrą Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH w Krakowie, zajmuje się studiami nad nauką i technologią, socjologią środowiskową oraz badaniami interwencyjnymi. Autor wydanej w serii Monografie FNP książki pt. „Modele, artefakty, kolektywy. Praktyka badawcza w perspektywie współczesnych studiów nad nauką” oraz współautor książki pt. „Socjologia epidemii”.
- Dr inż. Paweł Ksieniewicz – adiunkt w Katedrze Systemów i Sieci Komputerowych na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. Kieruje projektem SWAROG, który podejmuje zagadnienia dotyczące wykrywania dezinformacji metodami sztucznej inteligencji.
- Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland – ekspert w realizacji projektów w sektorze nowych technologii, autor wielu raportów i polityk cyfrowych dotyczących nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Obecnie kieruje pracami fundacji Digital Poland, która wydała raport „Dezinformacja oczami Polaków”.
- Dr Klaudia Rosińska – medioznawczyni, specjalistka ds. dezinformacji i cyberbezpieczeństwa oraz pedagog. W swej działalności naukowej szczególnie zainteresowana problematyką dezinformacji w środkach masowego przekazu, a zwłaszcza psychologicznej podatności na fake newsy. Autorka książki pt. „Fake news. Geneza, istota, przeciwdziałanie” oraz pomysłodawczyni i redaktorka publikacji zbiorowej pt. „Oblicza fake newsa. Perspektywy naukowych analiz zjawiska fałszywych wiadomości”.
Podczas spotkania eksperci poruszyli wiele zagadnień związanych z fake newsami i dezinformacją. Dyskutowali m.in. na temat podatności na fake newsy, sposobów rozprzestrzeniania i walki z fałszywymi informacjami, a także na ile w wykrywaniu i obalaniu nieprawdziwych informacji może nam pomóc sztuczna inteligencja.
Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:
Debata była realizowana w ramach akcji „Ufajmy nauce”, którą Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozpoczęła w ubiegłym roku z okazji jubileuszu 30-lecia swojej działalności, aby inicjować w przestrzeni publicznej rzetelną dyskusję opartą na naukowej wiedzy i propagować sprawdzone informacje na temat istotnych społecznie problemów i wyzwań. W ramach akcji FNP zorganizowała pięć debat (łącznie z najnowszą) eksperckich na temat pandemii COVID-19 i przygotowała edukacyjny film o szczepionkach mRNA przeciwko COVID-19.
Więcej informacji tutaj: link