Ekspercka debata FNP: Szczepionka na kłamstwo. Fake-newsy w czasach epidemii i wojny

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Informacje prasowe
-A A+

Wszyscy jesteśmy podatni na fake newsy, a walka z nimi nie obędzie się bez rozwiązań systemowych ? takie między innymi wnioski płyną z debaty pt. ?Szczepionka na kłamstwo. Fake-newsy w czasach epidemii i wojny?, która została zorganizowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w ramach cyklu ?Ufajmy nauce?.

Debata odbyła się on line w dn. 21 kwietnia. W dyskusji wzięli udział:

  • Dr hab. Łukasz Afeltowicz, prof. AGH – badacz społeczny związany z Katedrą Studiów nad Społeczeństwem i Technologią WH AGH w Krakowie, zajmuje się studiami nad nauką i technologią, socjologią środowiskową oraz badaniami interwencyjnymi. Autor wydanej w serii Monografie FNP książki pt. ?Modele, artefakty, kolektywy. Praktyka badawcza w perspektywie współczesnych studiów nad nauką? oraz współautor książki pt. ?Socjologia epidemii?.
  • Dr inż. Paweł Ksieniewicz ? adiunkt w Katedrze Systemów i Sieci Komputerowych na Wydziale Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Wrocławskiej. Kieruje projektem SWAROG, który podejmuje zagadnienia dotyczące wykrywania dezinformacji metodami sztucznej inteligencji.
  • Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający fundacji Digital Poland ? ekspert w realizacji projektów w sektorze nowych technologii, autor wielu raportów i polityk cyfrowych dotyczących nowych technologii, w tym sztucznej inteligencji. Obecnie kieruje pracami fundacji Digital Poland, która wydała raport ?Dezinformacja oczami Polaków?.
  • Dr Klaudia Rosińska ? medioznawczyni, specjalistka ds. dezinformacji i cyberbezpieczeństwa oraz pedagog. W swej działalności naukowej szczególnie zainteresowana problematyką dezinformacji w środkach masowego przekazu, a zwłaszcza psychologicznej podatności na fake newsy. Autorka książki pt. ?Fake news. Geneza, istota, przeciwdziałanie? oraz pomysłodawczyni i redaktorka publikacji zbiorowej pt. „Oblicza fake newsa. Perspektywy naukowych analiz zjawiska fałszywych wiadomości”.

Podczas spotkania eksperci poruszyli wiele zagadnień związanych z fake newsami i dezinformacją. Dyskutowali m.in. na temat podatności na fake newsy, sposobów rozprzestrzeniania i walki z fałszywymi informacjami, a także na ile w wykrywaniu i obalaniu nieprawdziwych informacji może nam pomóc sztuczna inteligencja.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania ze spotkania:

Debata była realizowana w ramach akcji ?Ufajmy nauce?, którą Fundacja na rzecz Nauki Polskiej rozpoczęła w ubiegłym roku z okazji jubileuszu 30-lecia swojej działalności, aby inicjować w przestrzeni publicznej rzetelną dyskusję opartą na naukowej wiedzy i propagować sprawdzone informacje na temat istotnych społecznie problemów i wyzwań. W ramach akcji FNP zorganizowała pięć debat (łącznie z najnowszą) eksperckich na temat pandemii COVID-19 i przygotowała edukacyjny film o szczepionkach mRNA przeciwko COVID-19.

Więcej informacji tutaj: link

Cofnij