ERC Starting Grant dla polskiego archeologa

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Sukcesy naszych laureatów
-A A+

Dr Artur Obłuski jako pierwszy archeolog w Polsce otrzymał prestiżowy europejski grant na badania ERC Starting Grant w wysokości niemal 1,5 mln euro.

Dr Obłuski pracuje w stacji badawczej Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW im. Kazimierza Michałowskiego w Kairze. W ramach grantu będzie analizował upadek królestwa Makurii w średniowiecznej Nubii i powstawanie na terenie jego stolicy nowej społeczności. Część badań będzie prowadzona w Sudanie.

Naukowiec jest również laureatem Fundacji: w ramach programu KOLUMB realizował roczny staż w The Oriental Institute of the University of Chicago w USA.

Prestiżowe ERC Starting Grants finansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) mają na celu wspieranie przyszłych naukowych liderów, którzy znajdują się na etapie tworzenia grupy badawczej i przeprowadzania pierwszych niezależnych badań. Ten schemat finansowania przeznaczony jest dla dobrze zapowiadających się naukowców, którzy zdążyli już udowodnić, że mają potencjał, by stać się niezależnymi liderami badawczymi. Granty wspierają powstawanie nowych doskonałych grup badawczych.

 

 

Cofnij