
Dr hab. Ewelina Knapska z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego, laureatka programów FNP, otrzymała prestiżowy Starting Grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC). W ramach grantu będzie badać, jak ciało migdałowate – centrum emocji w mózgu – kontroluje przekazywane społecznie emocje takie jak radość czy strach.
Jak wyjaśnia dr Knapska w wywiadzie dla PAP – Kilka dni temu na lotnisku w Los Angeles wybuchła panika. Zaczęła się od tego, że na podłogę upadło coś ciężkiego i komuś wydawało się, że słyszy strzały, ktoś inny zaczął krzyczeć. W ten sposób zebrani na lotnisku ludzie zarażali się emocjami. W tym przypadku strachem. To zjawisko, które dość często pojawia się w dużych grupach ludzi, na koncertach czy stadionach sportowych. Zarażać możemy się nie tylko strachem, ale też radością i szczęściem. Ciągle jednak nie wiemy, jak mózg kontroluje takie przekazywane społecznie emocje.
Poznanie tych mechanizmów może pomóc w wyjaśnieniu zaburzeń w interakcjach społecznych u osób cierpiących na autyzm czy psychopatię. – Zarażanie emocjami jest uważane za podstawową formę empatii, której zaburzenia mają konsekwencje u ludzi. Poznanie tych bardzo podstawowych mechanizmów pozwoli lepiej zrozumieć, jak działa ludzki mózg – mówi dr Knapska. Na badania nad tym zjawiskiem dr Knapska otrzymała ponad 1,3 mln euro.
Dr hab. Ewelina Knapska jest kierownikiem Pracowni Neurobiologii Komórki w Instytucie Biologii Doświadczalnej PAN w Warszawie. Jest też laureatką programów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej: Kolumb (2006) oraz Powroty/Homing (2008).
Więcej o badaniach dr Knapskiej można przeczytać w wywiadzie na 25-lecie FNP.
Prestiżowe ERC Starting Grants finansowane przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC) mają na celu wspieranie przyszłych naukowych liderów, którzy znajdują się na etapie tworzenia grupy badawczej i przeprowadzania pierwszych niezależnych badań. Ten schemat finansowania przeznaczony jest dla dobrze zapowiadających się naukowców, którzy zdążyli już udowodnić, że mają potencjał, by stać się niezależnymi liderami badawczymi. Granty wspierają powstawanie nowych doskonałych grup badawczych.