Filantropia na rzecz solidarności ? w Warszawie rozpoczyna się kongres europejskich fundacji

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Podczas dorocznej konferencji Europejskiego Centrum Fundacji (EFC) prawie 600 delegatów z całego świata rozmawiać będzie o roli fundacji i instytucji filantropijnych w odbudowaniu solidarności i zaufania w Europie. Spotkanie pn. ?Courage to re-embrace solidarity in Europe ? Can philanthropy take the lead?? odbywa się w dn. 31 maja?2 czerwca ? po raz pierwszy w Warszawie. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jest jednym ze współorganizatorów tego wydarzenia.

Doroczne konferencje Europejskiego Centrum Fundacji są największym wydarzeniem poświęconym działalności filantropijnej w Europie. Gromadzą przedstawicieli wiodących instytucji filantropijnych, firm społecznie zaangażowanych, międzynarodowych instytucji i agend pomocowych z Europy, Stanów Zjednoczonych i ze świata.

Po raz pierwszy w Warszawie

W tym roku po raz pierwszy w historii EFC konferencja odbywa się w Warszawie, a jej motywem przewodnim jest rola organizacji filantropijnych w odbudowaniu zaufania i szeroko rozumianej solidarności: solidarności europejskiej i międzynarodowej, solidarności społecznej i międzypokoleniowej, solidarności w stawianiu czoła tym wszystkim problemom i wyzwaniom, które w dobie globalizacji i przyspieszonego rozwoju technologicznego dotykają wszystkich, wychodząc poza granice jednego państwa czy kontynentu ? mówi Ewa Kulik-Bielińska, przewodnicząca Europejskiego Centrum Fundacji, dyrektorka Fundacji im. Stefana Batorego (przeczytaj także wywiad z Ewą Kulik-Bielińską na stronie warszawa.ngo.pl ? link).

Konferencję otworzy prof. Jerzy Buzek, były premier i przewodniczący Parlamentu Europejskiego, którego droga życiowa symbolizuje polskie przemiany: od ruchu Solidarność przez budowę demokratycznej Polski po uczestnictwo w parlamencie europejskim. W trzech sesjach plenarnych o wyzwaniach i problemach, jakie stoją przed europejską i globalną wspólnotą i o roli, jaką odegrać mogą w ich rozwiązywaniu fundacje i instytucje filantropijne, mówić będą politycy, badacze, działacze i innowatorzy społeczni z Polski, Europy i świata.

Sesje tematyczne

Podczas 21 sesji tematycznych uczestnicy konferencji rozmawiać będą m.in. o konsekwencjach społecznych zmian klimatycznych i migracji, o tym, jak przeciwdziałać polaryzacji w społecznościach lokalnych, o ruchach na rzecz obrony praw kobiet i partnerstwach dla zrównoważonego rozwoju miast, o roli sztuki i kultury w upodmiotowieniu społeczności, o włączaniu obywateli w kształtowanie polityk na poziomie europejskim i ożywienie demokracji w Europie. Uczestnicy będą także dyskutować o praktycznych aspektach działania fundacji: wykorzystywaniu danych i nowych technologii, nowych formach i narzędziach komunikowania celów i efektów działań, partycypacyjnych metodach przyznawania grantów, nowych sposobach inwestowania aktywów, kształceniu liderów, współpracy wewnątrz- i międzysektorowej.

Wydarzenia towarzyszące

Tegorocznej konferencji towarzyszą wydarzenia dodatkowe, pokazujące osiągnięcia rodzimych fundacji i organizacji pozarządowych, prezentujące współpracę miasta Warszawy i instytucji samorządowych ze społecznością lokalną.  Uczestnicy zwiedzą Pałac Kultury i Nauki, Muzeum POLIN, Muzeum Sztuki Nowoczesnej i Centrum Nauki Kopernik – w ramach spotkania organizowanego przez FNP we współpracy z CNK i Fish Ladder, obejrzą spektakl z udziałem uchodźców w Teatrze Powszechnym i targi organizacji pozarządowych z krajów Europy Środkowo-Wschodniej u Braci Jabłkowskich. Wezmą udział w pikniku warszawskich organizacji na Jazdowie i wspólnym muzykowaniu w Centrum Kreatywności na Pradze.

Organizatorzy

Współorganizatorami warszawskiej konferencji są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Fundacja BGŻ PNB Paribas, Fundacja Evensa, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Fundacja Laboratorium Innowacji Społecznych Stocznia, Fundacja Orange, Fundacja TechSoup Global, Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności. Partnerem konferencji jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Więcej informacji na stronie konferencji: link.

*****

Europejskie Centrum Fundacji (EFC) z siedzibą w Brukseli to międzynarodowe stowarzyszenie zrzeszające wiodące fundacje i instytucje filantropijne z kilkudziesięciu krajów Europy, Stanów Zjednoczonych, Afryki, Ameryki Łacińskiej, Australii i Kanady. Założone zostało w 1989 roku przez siedem fundacji z Europy i USA w odpowiedzi na zmiany, jakie uruchomiły wybory w Polsce i upadek muru berlińskiego. EFC działa na rzecz rozwoju i promocji filantropii instytucjonalnej w Europie. Prowadzi monitoring otoczenia prawnego i trendów w filantropii. Angażuje się w działania rzecznicze i kampanie informacyjne. Jest źródłem wiedzy i informacji o środowisku fundacji, platformą wymiany doświadczeń i wzajemnego uczenia się od siebie, forum współpracy i partnerstwa, budowania relacji i dialogu z decydentami szczebla unijnego. Polskimi członkami EFC są: Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Fundacja im. Stefana Batorego, Fundacja Kronenberga przy Citi Handlowy, Fundacja TechSoup i Fundacja Evensa.

Cofnij