Finał 9. edycji FameLab Poland 25 kwietnia o godz. 15.00 ? ONLINE

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Co łączy Czarnobyl z duchem radu? Kosmiczne grzyby z kartonowym mieszkaniem? FameLab Poland! Finał 9. edycji tego konkursu dla naukowców i naukowczyń odbędzie się 25 kwietnia (niedziela) o godz. 15.00. Zapraszamy do śledzenia transmisji online ? na www.famelab.org.pl, fanpejdżu konkursu oraz YouTubie Centrum Nauki Kopernik.

W finale wystąpią m.in. laureaci programu START FNP:dr inż. Anna Żywicka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie i dr Maciej Trzebiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jest partnerem konkursu.

Uczestnicy i uczestniczki FameLabu będą mieli po 3 minuty, by w zrozumiały i ciekawy sposób przedstawić wybrane przez siebie zagadnienie naukowe. Opowiedzą m.in. o kosmicznej ładowarce, najbardziej śmiercionośnym stworzeniu na Ziemi, poznawaniu największych tajemnic natury i budownictwie z papieru.

W finale weźmie udział 10 osób z 10 polskich uczelni i instytutów badawczych: Alexandra Dobosz z Instytutu Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, Renata Ferduła z Politechniki Poznańskiej, Adam Gryc z Politechniki Śląskiej, Natalia z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, dr inż. Jerzy Łątka z Politechniki Wrocławskiej, dr inż. Mariusz Madej z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Zuzanna Podgórska z Politechniki Warszawskiej, Paweł Sobczuk z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Maciej Trzebiński z Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie oraz dr inż. Anna Żywicka z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Wszystkie wystąpienia ocenią jurorzy i jurorki: Irena Cieślińska ? dyr. programowa Centrum Nauki Kopernik, prof. Magdalen Fikus ? biolożka molekularna, popularyzatorka nauki, prof. Zbigniew Nawrat ? naukowiec, wynalazca, pionier robotyki medycznej i metod planowania operacji oraz dr Tomasz Piekot ? językoznawca i komunikolog.

Jury będzie zwracać szczególną uwagę na zawartość merytoryczną prezentowanych zagadnień, jasność przekazu oraz charyzmę i atrakcyjność wystąpienia. Zwycięzca lub zwyciężczyni otrzyma nagrodę w wysokości 12 000 zł oraz weźmie udział w międzynarodowych półfinałach konkursu FameLab.

 

FameLab Poland to edycja międzynarodowego konkursu dla naukowców na licencji Cheltenham Science Festival. Organizują go wspólnie Centrum Nauki Kopernik i British Council. Konkurs został objęty patronatami Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Partnerami FameLab Poland są: Fundacja Kościuszkowska, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej oraz Stowarzyszenie Rzecznicy Nauki.

 

 

 

 

 

Cofnij