Finał konkursu FameLab 2014

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, partner polskiej edycji konkursu ma przyjemność zaprosić na wielki finał FameLab 2014, który obędzie się już 10 maja br. o godz. 19:00 w Centrum Konferencyjnym Kopernik.  Organizatorami konkursu są Centrum Nauki Kopernik i British Council.

 

Każdy z dziesięciorga finalistów tegorocznej edycji konkursu pokaże, że o nauce można mówić w zrozumiały, przystępny i fascynujący sposób.  W gronie finalistów znaleźli się reprezentanci nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, i technicznych, prowadzący działalność naukową w Białymstoku, Gliwicach, Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Po raz pierwszy wśród najlepszych są także badacze związani na co dzień z zagranicznymi uczelniami: w Edynburgu, Nottingham i Monachium. Na scenie podczas finałowej Gali zobaczymy: zoolożkę dr Joannę Bagniewską, chemiczki i chemików: Tomiłę Łojewską, Marianę Kozłowską oraz Tomasza Jakubka; biolożki: dr Barbarę Pietrzak i Malwinę Roszkowską-Chojecką, fizyka Michała Kępę oraz biotechnologów: Natalię Woźniak, Justynę Zarembę-Lesiak i Damiana Sojkę.

 

Nagroda dla zwycięzcy konkursu wynosi 30 000 zł na cele naukowe oraz 5 000 zł z przeznaczeniem na cele indywidualne. Zwycięzca polskiej edycji FameLab weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Jednemu z finalistów zostanie przyznane wyróżnienie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego ? pokrycie kosztów udziału w dowolnie wybranej naukowej konferencji międzynarodowej na terenie Europy. Swoje nagrody przygotowali także partnerzy wspierający.

 

W  skład finałowego jury wejdą: światowej sławy astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki, Irena Cieślińska oraz dziennikarz i publicysta, Piotr Najsztub. Galę Finałową poprowadzi Jan Wróbel  ? znany publicysta i historyk.

 

Wstęp na Galę Finałową jest wolny, jednak  ilość miejsc jest ograniczona.

Cofnij