FNP apeluje do UE o zagwarantowanie środków unijnych na badania naukowe na lata 2021 ? 2027

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Naukowcy z całej Europy apelują o podpisywanie petycji wzywającej do ochrony finansowania Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC) w ramach nowego wieloletniego budżetu Unii Europejskiej. Do inicjatywy przyłączyła się również Fundacja na rzecz Nauki Polskiej.

Wydarzenia ostatnich miesięcy związane z wybuchem pandemii COVID-19 ukazały dobitniej niż kiedykolwiek, jak ogromne znaczenie we współczesnym świecie mają wysokiej jakości badania naukowe. Dlatego wybitni uczeni z całej Europy, w tym laureaci Nagrody Nobla, zapoczątkowali inicjatywę Friends of the ERC, zrzeszającą naukowców i ośrodki naukowe z ośmiu krajów. Wystosowali oni petycję wzywającą do zapewnienia odpowiednich funduszy na badania naukowe, w tym także na działalność Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (ERC ? European Research Council), która finansuje przełomowe badania podstawowe.

Petycję można  podpisać pod tym linkiem.

– W obliczu tak wielu wyzwań, przed którymi stoi dziś świat ? załamanie klimatu, problemy demograficzne czy trwająca pandemia, działalność ERC, uwzględniająca zarówno perspektywę społeczną, jak i ekonomiczną tych trudności, może przyczynić się do wypracowania narzędzi, które pozwolą stawić czoła problemom. Do tego jednak niezbędny jest odpowiedni budżet ? pisze prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, w liście poparcia dla inicjatywy Friends of the ERC.

Oprócz FNP inicjatywę w Polsce wsparły dotąd instytucjonalnie również Polska Akademia Nauk oraz Uniwersytet Warszawski.

Europejska Rada ds. Badań Naukowych to utworzona w 2007 roku przez Komisję Europejską agenda UE finansująca najwyższej jakości badania prowadzone na terenie Unii Europejskiej, zarządzana przez Scientific Council, w skład której wchodzą wybitni europejscy naukowcy. Prestiżowe granty ERC finansują pionierskie, przełomowe badania prowadzone w dowolnym obszarze naukowym. Budżet pojedynczego projektu może sięgać nawet 3,5 miliona EUR.

 

Cofnij