FNP na konferencji „Doskonałość naukowa nie ma płci”

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Zwrócenie uwagi na problem nierówności pomiędzy kobietami a mężczyznami w różnych aspektach uprawiania nauki to cel konferencji „Doskonałość naukowa nie ma płci”, która odbyła się w piątek, 10 lutego 2023 na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Spotkanie organizowali: Akademia Młodych Uczonych PAN wraz z UAM i NCN. Patronat nad konferencją objął prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Konferencja składała się z czterech części. W pierwszej z nich uczestnicy pochylili się nad zagadnieniem polskiej nauki w aspekcie równego traktowania kobiet i mężczyzn. Następnie omówione zostały wyzwania dla instytucji i zespołów badawczych w perspektywie równości płci. Jako trzecią częścią konferencji zaplanowano dyskusję o sytuacji kobiet i mężczyzn w polskiej nauce. Zakończenie wydarzenia to prezentacje przykładów akcji promocyjnych walczących z ukrytymi uprzedzeniami i nierównościami kobiet i mężczyzn w nauce.

Podczas konferencji wystąpiła dr Marta Łazarowicz-Kowalik, kierowniczka zespołu ds. ewaluacji i analiz programowych w Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która wygłosiła prezentację pt. „Równość płci w finansowaniu badań naukowych – doświadczenia Fundacji na rzecz Nauki Polskiej”. Z kolei prof. Maciej Żylicz, prezes FNP, wziął udział w panelu dyskusyjnym o sytuacji kobiet i mężczyzn w polskiej nauce.

Zapis transmisji video z konferencji jest dostępny tutaj:

Więcej informacji:

 

 

 

 

Cofnij