FNP ogłasza nowy program dla polsko ? ukraińskiej współpracy naukowej

Dodano: :: Kategorie: Informacje prasowe
-A A+

W związku z tragicznymi wydarzeniami w Ukrainie Fundacja na rzecz Nauki Polskiej w akcie solidarności z naszym sąsiadem, postanowiła uruchomić nową inicjatywę ? Program Współpracy Polsko-Ukraińskiej. FNP sfinansuje do 6 projektów naukowych w zakresie nauk społecznych i humanistycznych, realizowanych wspólnie przez parę naukowców lub naukowczyń z Polski i z Ukrainy. Budżet każdego projektu na okres 12 miesięcy wynosi 268 800 zł ? obejmuje on zarówno środki na pokrycie wynagrodzenia, jak i kosztów związanych z prowadzeniem badań.

Program adresowany jest do naukowców i naukowczyń ze stopniem doktora, którzy niezależnie od narodowości, w dniu rozpoczęcia wojny w Ukrainie, czyli 24 lutego 2022 r. pracowali w instytucjach prowadzących badania naukowe w Ukrainie, oraz naukowców i naukowczyń zatrudnionych w instytucjach prowadzących badania naukowe w Polsce.

– W obliczu brutalnej agresji ze strony Rosji na niepodległy naród ukraiński, natychmiast podjęliśmy decyzję o wsparciu naszych sąsiadów tak jak potrafimy najlepiej ? mówi prof. Maciej Żylicz, prezes FNP. – Uruchomiliśmy więc nową ścieżkę finansowania, chcąc w ten sposób nie tylko wesprzeć badaczy i badaczki z Ukrainy, ale również, długofalowo ? przyczynić się do zintensyfikowania współpracy polskiego i ukraińskiego środowiska naukowego. Mamy nadzieję nagrodzić polsko-ukraińskie projekty naukowe o znaczeniu istotnym dla obu naszych krajów i przyczynić się do pogłębienia wiedzy na temat wagi społeczeństwa obywatelskiego, demokracji, integracji europejskiej oraz bezpieczeństwa ? wartości fundamentalnych, a jednak tak łatwo w ostatnich tygodniach zakwestionowanych i podeptanych.

Program będzie realizowany w trybie konkursowym. Łącznie nagrodzonych zostanie do 6 projektów naukowych. Zgłaszać mogą się pary naukowczyń i naukowców ? jedna osoba z Ukrainy i jedna zatrudniona w Polsce. W ich wspólnym imieniu wniosek składa osoba pracująca w Polsce, wraz z polską instytucją naukową, w której realizowany będzie projekt (jednostka goszcząca).

FNP planuje również uruchomienie w najbliższym czasie zbiórki pieniędzy dla wszystkich, którzy będą chcieli wesprzeć program.

Nabór wniosków odbędzie się w ramach dwóch konkursów, w terminach: do 29 kwietnia 2022 (I konkurs) oraz do 30 września 2022 (II konkurs). Materiały dla mediów:

Materiały dla mediów:

Kontakt dla mediów:

Dominika Wojtysiak, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, tel. 698 931 944,  wojtysiak@fnp.org.pl

Cofnij