FNP partnerem akcji „Nauka przeciw pandemii”

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej została jedną z instytucji wspierających akcję „Nauka przeciw pandemii”. Inicjatywa ta ma na celu szerzenie rzetelnej i sprawdzonej wiedzy na temat szczepionek przeciw COVID-19.

Akcję prowadzą uznani eksperci ze środowiska naukowego pod przewodnictwem prof. Andrzeja M. Fala, prezesa Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego. W gronie naukowców uczestniczących w przedsięwzięciu jest wielu laureatów programów FNP.

„Ilość fake newsów i siejących strach wierutnych kłamstw na temat szczepionek przeciw COVID-19 jest w przestrzeni publicznej niesamowicie duża. Dlatego bardzo ważne jest, aby propagować prawdziwą, rzetelną i naukowo zweryfikowaną wiedzę na temat tej pandemii, w tym także informacje dotyczące bezpieczeństwa wyprodukowanych szczepionek. Taki jest cel akcji „Nauka przeciw pandemii”, który Fundacja na rzecz Nauki Polskiej – jako partner akcji – będzie usilnie wspierać” – mówi prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.

Naukowcy uczestniczący w akcji przygotowali „białą księgę” pt. „Szczepienia przeciw COVID-19. Innowacyjne technologie i efektywność”, będącą kompendium wiedzy o szczepieniach, technologii i ich zasadności w walce z pandemią. Zawarte w niej treści stanowią wsparcie dla środowiska lekarskiego i służb medycznych, którzy mają codzienny kontakt z pacjentami i są dla nich najczęściej pierwszym źródłem wiedzy. To także źródło wiedzy dla mediów oraz ogółu społeczeństwa – wszystkich, którzy poszukują popartej wiedzą medyczną faktów na temat szczepień przeciw COVID-19 i typów stosowanych szczepionek. Jak twierdzą autorzy, publikacja to pierwszy, tak kompleksowy, dokument przygotowany przez przedstawicieli nauki i medycyny praktycznej na rzecz edukacji i szerzenia rzetelnej informacji na temat szczepionek przeciw COVID-19. Dokument został przygotowany zarówno w języku polskim, jak i angielskim i można go bezpłatnie pobrać ze strony internetowej akcji.

Na stronie tej znajduje się ponadto sekcja „FAQ”, w której można znaleźć odpowiedzi ekspertów na najczęściej zadawane pytania dotyczące szczepień i szczepionek.

Więcej informacji:

Przeczytaj także:

 

 

Cofnij