FNP partnerem akcji „Zapisz Dobro” 

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Ruszyła akcja Zapisz Dobro, która edukuje na temat znaczenia świadomego rozporządzania własnym majątkiem oraz formalności związanych z przygotowaniem testamentu. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wraz z innymi dwunastoma organizacjami wspiera inicjatywę, która potrwa do 10 czerwca.

Ponad dwuletnia pandemia COVID-19, jak również ostatnie wydarzenia na Ukrainie sprawiły, że coraz więcej Polaków decyduje się na sporządzanie testamentu. Jak sami twierdzą – robią to nie dlatego, że szykują się na najgorsze, ale dlatego, że uświadomili sobie, jak ulotne może być ludzkie życie i jak ważne jest, aby zostawić po sobie porządek i zabezpieczyć najbliższych. Na wszelki wypadek.

Niestety, mimo dobrych intencji, sporządzane testamenty nie zawsze są poprawne. Część z nich posiada błędy formalne, przez które dokumenty są po prostu nieważne. Inne są pisane w taki sposób, że w przyszłości – po śmierci testatora – można je łatwo podważyć. Z myślą o tych wszystkich osobach, ale również o tych, które od dawna planują napisać testament, ale nigdy nie mają na to czasu, 30 maja ruszyła inicjatywa Zapisz Dobro. Organizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej Napisz Testament. Jej członkowie – trzynaście organizacji pozarządowych, w tym również Fundacja na rzecz Nauki Polskiej – edukują Polaków w tej ważnej dziedzinie.

Celem Zapisz Dobro, jest zdjęcie z testamentów łatki dokumentów pisanych wyłącznie przez osoby zamożne, w zaawansowanym wieku lub o skomplikowanej sytuacji rodzinnej. Organizatorzy wskazują również na możliwość włączenia do testamentu organizacji pozarządowej (poza członkami rodziny), której działalność jest nam bliska.

Wsparcie nauki

W przypadku uwzględnienia w testamencie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przekazane środki zostaną w całości przeznaczone na sfinansowanie stypendiów dla młodych naukowców w programie START. Od roku 2022 Fundacja przyznawać będzie stypendium im. prof. Wacława Szybalskiego, ustanowione w wyniku zapisu testamentowego. Będą je otrzymywać laureatki lub laureaci konkursu w programie START, wyróżnieni za nowatorskie osiągnięcia w zakresie biotechnologii, genetyki lub biologii molekularnej. Szczegółowe informacje na stronie: start.fnp.org.pl.

Przebieg kampanii

W trakcie akcji Zapisz Dobro odbędą się następujące webinary, nadawane z fanpage facebook.com/NapiszTestament o godz. 12:00:

  • środa, 1.06 – „Najczęstsze błędy związane ze sporządzaniem testamentów, czyli co zrobić, aby testament był ważny?” – adwokat Tomasz Krzywański z kancelarii GWW;
  • piątek, 3.06 – „Co tam słychać na wokandzie, czyli dlaczego nie trzeba się obawiać rozpraw sądowych na tle spadkowym” – sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieście we Wrocławiu, Grzegorz Kurdziel;
  • poniedziałek, 6.06 – „Skąd się wzięły testamenty, czyli o jednym z najstarszych sposobów zarządzania majątkiem na wypadek śmierci” – prof. dr hab Agnieszka Bartoszewicz z Uniwersytetu Warszawskiego;
  • środa, 8.06 – „Dlaczego boimy się testamentów, czyli nie taki diabeł straszny, jak go malują” – psycholog Dominika Słomińska;
  • piątek, 10.06 – „Pomaganie jest potęgą, czyli dlaczego coraz więcej Polaków ma potrzebę czynienia dobra?” – Agnieszka Sawczuk, doradca i strateg filantropijny.

W dniach 30.05-10.06, codziennie, działać będzie infolinia testamentowa (tel. 500 857 074, w poniedziałek, środę i piątek między 10:00 a 12:00; we wtorek i czwartek między 16:00 a 18:00) – każdy, kto będzie chciał skonsultować swoją indywidualną sprawę, będzie mógł zadzwonić do prawników.

Więcej informacji na stronie www.zapiszdobro.pl oraz www.facebook.com/NapiszTestament.

Źródło: Materiały prasowe.

Cofnij