FNP rozpoczęła realizację programu ?Międzynarodowe Agendy Badawcze? (MAB)

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Uprzejmie informujemy, że Fundacja na rzecz Nauki Polskiej podpisała umowę z instytucją pośredniczącą ? Narodowym Centrum Badań i Rozwoju ? na realizację projektu grantowego ?Międzynarodowe Agendy Badawcze? (MAB) w ramach Działania 4.3. Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014?2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. W przyszłym tygodniu FNP ogłosi dokumentację opisującą zasady przyjmowania wniosków i realizacji projektów w pierwszym konkursie.

Projekt ?Międzynarodowe Agendy Badawcze? jest wzorowany na programie ?Teaming for Excellence? ogłoszonym przez Komisję Europejską w ramach Horyzontu 2020. Jego adresatami są wybitni uczeni z Polski i zagranicy. W ramach projektu wsparcie otrzymają wyspecjalizowane i autonomiczne jednostki naukowe w Polsce realizujące międzynarodowe agendy badawcze ? oryginalne programy badawczo-rozwojowe tworzone we współpracy strategicznej z renomowanymi ośrodkami naukowymi z innych krajów. Wsparcie powinno przyczynić się do stworzenia w Polsce wyspecjalizowanych, wiodących w skali światowej jednostek naukowych, stosujących najlepsze światowe praktyki w zakresie identyfikowania programów i tematów badawczych, polityki personalnej oraz zarządzania pracami B+R i komercjalizacji wyników prac B+R. ? Program ?Międzynarodowe Agendy Badawcze? daje szansę na stworzenie w Polsce nowej jakości w uprawianiu nauki, wspieranie innowacyjności i na powstanie nowych miejsc pracy dla najlepszych uczonych. Program ten odniesie sukces tylko wtedy, gdy nowe instytucje naukowe tworzone będą wokół uczonych o znaczącym dorobku naukowym, we współpracy ze strategicznymi partnerami z zagranicy ? mówi prof. dr hab. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Fundacja planuje uruchomienie pierwszego konkursu w programie MAB już w przyszłym tygodniu. Ogłoszenie o naborze wniosków zostanie opublikowane na stronie internetowej FNP.

Zachęcamy również do obejrzenia transmisji ze spotkania informacyjnego na temat Międzynarodowych Agend Badawczych, które odbyło się 29 października br. w Warszawie. Podczas wydarzenia zostały szczegółowo omówione założenia dotyczące projektu oraz informacje na temat możliwości i zasad uczestnictwa w konkursie. Transmisja z całego wydarzenia jest dostępna na kanale youtube Fundacji.

Więcej informacji o programie ?Międzynarodowe Agendy Badawcze? realizowanym przez FNP udzielają:

Kinga Słomińska, kierownik zespołu ds. Międzynarodowych Agend Badawczych, kinga.slominska@fnp.org.pl, tel.: 22 845 95 46, oraz dr Judyta Węgrzyn, specjalista ds. programowych, Judyta.wegrzyn@fnp.org.pl, tel.: 22 311 84 39.

Projekt ?Międzynarodowe Agendy Badawcze? (MAB) jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (PO IR).

 

zestawienie-2-logotypow_ir-i-efrr_kolor

 

Cofnij