FNP współorganizatorem Międzynarodowego Tygodnia Pisania Testamentów

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Aby zachęcać Polaków do pisania testamentów i przełamywać stereotypy związane z tymi dokumentami, twórcy kampanii „Napisz Testament” już po raz szósty organizują Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera inicjatywę.

W tym roku Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów przypada w dniach 3-9 października. Codziennie, w samo południe, na facebookowym fanpage?u Napisz Testament odbędą się webinary. Ich goście to eksperci od prawa spadkowego, którzy nie tylko podzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, ale również odpowiedzą na pytania uczestników związane z testamentami. Osoby, które nie posiadają konta na Facebooku, będą mogły obejrzeć powtórkę webinaru na kanale Napisz Testament na Youtube.

Wsparcie nauki

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jako organizacja członkowska kampanii „Napisz Testament” aktywnie włącza się w edukację w zakresie przygotowywania testamentów. Zachęca także, aby taka forma rozporządzania własnym majątkiem, była szansą na wsparcie nauki w Polsce.

W przypadku uwzględnienia w testamencie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, przekazane środki zostaną w całości przeznaczone na sfinansowanie stypendiów dla młodych naukowców w programie START. Od roku 2022 Fundacja przyznawać będzie stypendium im. prof. Wacława Szybalskiego (przeczytaj historię), ustanowione w wyniku zapisu testamentowego. Będą je otrzymywać laureatki lub laureaci konkursu w programie START, wyróżnieni za nowatorskie osiągnięcia w zakresie biotechnologii, genetyki lub biologii molekularnej. Szczegółowe informacje na stronie: start.fnp.org.pl.

Zapis testamentowy na rzecz FNP

Sporządzić testament mogą osoby posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, będące w stanie wyrazić swoją wolę. Dokument ten należy napisać osobiście, bez niczyjej pomocy. Najbezpieczniejszą dla spadkodawcy i rekomendowaną przez nas formą testamentu jest akt notarialny. Sporządzenie testamentu w obecności notariusza ? bez względu na to, czy odbędzie się to w kancelarii notarialnej czy też poza nią ? daje największą pewność, iż wola darczyńcy zostanie zrealizowana. Zgodnie z prawem, testament można także sformułować ustnie lub własnoręcznie napisać i złożyć pod nim swój podpis.

W testamencie można:

  • przekazać Fundacji dowolny składnik swojego majątku, np. kwotę pieniężną lub nieruchomość. Propozycja zapisu w testamencie: pobierz
  • ustanowić FNP jedynym spadkobiercą (np. w sytuacji gdy brak jest innych spadkobierców lub gdy interesy najbliższych zostały zabezpieczone w inny sposób). Propozycja zapisu w testamencie: pobierz
  • powołać FNP do spadku wspólnie z innymi osobami lub instytucjami, którym chcą Państwo przekazać swój majątek. Propozycja zapisu w testamencie: pobierz

Dowiedz się więcej >>

Cofnij