Forum Akademickie o 30-leciu FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

W 2021 Fundacja na rzecz Nauki Polskiej obchodziła jubileusz 30-lecia działalności. Z tej okazji miesięcznik Forum Akademickie opublikował serię artykułów poświęconych działaniom i osiągnięciom Fundacji z ostatnich 30 lat.

Rok 2021 był rokiem jubileuszowym nie tylko dla FNP. Swoje 30-lecie obchodziło również Forum Akademickie ? ogólnopolskie czasopismo informacyjno-publicystyczne, zajmujące się problematyką badań naukowych i szkolnictwa wyższego. W grudniowym (2021) wydaniu miesięcznika świętowano więc podwójny jubileusz.

W rubryce poświęconej trzydziestoleciu FNP o misji i celach Fundacji, a także o ich realizacji opowiadają ważne postaci w jej historii, jak i obecnej działalności. Wśród rozmówców znaleźli się m.in. obecny prezes FNP, prof. Maciej Żylicz oraz wiceprezes, prof. Włodzimierz Bolecki, którzy podkreślili, że już od 30 lat Fundacja realizuje swoją misję pod hasłem ?Wspieramy najlepszych, by mogli stać się jeszcze lepszymi?, wspomagając uczonych niezależnie od narodowości, z tym warunkiem, że prace badawcze muszą być prowadzone w Polsce. Profesor Żylicz zaznaczył,  że Fundacja stara się dopasowywać do sytuacji, a także reagować na zmieniające się potrzeby naukowców, przy czym priorytetem jest od zawsze inwestowanie w najzdolniejszych ludzi, którzy zajmują się nauką w Polsce.

O początkach FNP opowiada na łamach Forum, dr Jan Krzysztof Frąckowiak, prezes FNP w latach 1991-1992, który wskazuje na rolę Fundacji jako wzorca do działania dla podobnych instytucji w kraju i na świecie, jeżeli chodzi o wspieranie najzdolniejszych naukowców.

Jubileusz FNP to również stosowna okazja, aby wspomnieć, o istotnej roli FNP w pobudzaniu wśród młodych badaczy postaw przedsiębiorczości, żeby badania naukowe nie zatrzymywały się wyłącznie na wynikach czysto teoretycznych. Jak podkreśla prof. Leon Gradoń, przewodniczący Rady FNP w latach (2016-2020) takie działania mogą przynieść istotne korzyści zarówno dla nauki jak i gospodarki.

W jubileuszowym wydaniu wypowiadają się również  beneficjenci programów FNP, m.in. wybitni fizycy z rodziny Horodeckich: Ryszard, Michał i Paweł oraz prof. Krzysztof Jóźwiak, z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, którzy wskazują, jak istotną rolę odegrała Fundacja w rozwoju ich kariery naukowej.

Przeczytaj:

Cofnij