
Koalicja działa na rzecz stworzenia przyjaznych warunków dla rozwoju ekosystemu innowacji w Polsce. W wyniku prac KPI zostaną wypracowane szczegółowe proinnowacyjne rozwiązania na rzecz rozwoju sektora B+R w Polsce i zwiększenia poziomu innowacyjności polskiej gospodarki.
Swoją misję Koalicja realizuje poprzez:
- Rozwijanie inteligencji rynkowej poprzez stymulowanie właściwych kierunków badań naukowych oraz wypracowanie kultury organizacyjnej sprzyjającej wzmacnianiu ekosystemu innowacji.
- Wskazanie narodowych specjalności w badaniach i nauce o największym potencjale oraz ich promocja w Polsce i za granicą.
- Wprowadzanie dogodnych warunków do tworzenia nowych innowacyjnych firm (start-upów) w Polsce oraz działanie na rzecz poprawy ich współpracy z innymi sektorami gospodarki.
- Wypracowywanie i promowanie narzędzi do ochrony, zarządzania i komercjalizacji własności intelektualnej.
- Działanie na rzecz zbliżenia świata nauki oraz biznesu, zwiększające skłonność do inwestowania w badania naukowe i transfer wiedzy.
- Tworzenie dogodnych warunków dla biznesu do otwierania i rozwijania oddziałów R&D w kraju oraz zwiększanie ich zaangażowania w badania naukowe.
- Wypracowanie strategii zmian legislacyjnych służących rozwojowi innowacyjnej gospodarki.
- Promowanie twórczych i przedsiębiorczych postaw oraz zachęcanie młodzieży do planowania kariery w obszarze innowacji.
- Wspieranie budowy wiodących centrów naukowych, które przyciągną do kraju ambitne projekty, wybitne talenty, a wraz z nimi innowacyjne firmy i dodatkowe możliwości finansowania.
Bieżąca działalność Koalicji będzie opierać się na pracach grup roboczych dedykowanych poszczególnym obszarom tematycznym: regulacjom prawnym, współpracy nauki z biznesem, zarządzaniu IP, komercjalizacji badań i Venture Capital oraz systemowi podatkowemu w kontekście procesu innowacji.
W październiku 2015 roku Fundacja na rzecz Nauki Polskiej była partnerem konferencji „Innovative Europe” zorganizowanej w Gdańsku przez założycieli koalicji. Celem wydarzenia było zarówno podsumowanie 6 miesięcy pracy KPI, jak i integracja środowiska pionierów zmian w polskim sektorze badań i rozwoju, dyskusja nt. perspektyw i czynników rozwoju sektora innowacji w Polsce czy wskazanie obszarów polskiej nauki szczególnie istotnych dla rozwoju polskiej gospodarki. Wśród prelegentów znaleźli się zagraniczni i polscy eksperci zajmujący się tematem innowacji, a także przedstawiciele całego polskiego ekosystemu innowacji: przedsiębiorcy, naukowcy oraz politycy.
Więcej informacji: www.koalicjadlainnowacji.pl