Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekaże 125 tys. euro na walkę z koronawirusem

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, FNP wspiera walkę z COVID-19
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, jako jedyna organizacja z Polski, otrzymała od Instytutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego grant w wysokości 125 tys. euro na wsparcie prac badawczych związanych z koronawirsuem. FNP przekaże te środki na badania prowadzone przez zespół prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej.

Grant dla FNP jest częścią dotacji w wysokości 1 mln euro, którą Instytut Europejskiego Banku Inwestycyjnego przekazał na walkę z COVID-19. To najwyższa w historii dotacja przyznana przez Europejski Bank Inwestycyjny. Połowę tej kwoty otrzyma pięć wiodących europejskich instytucji prowadzących i/lub wspierających badania naukowe, mające na celu opracowanie szczepionki lub leku na COVID-19. W gronie tym znalazła się Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, obok takich instytucji jak m.in. Instytut Pasteura czy Instytut Karolinska. Druga połowa dotacji zostanie przekazana pięciu organizacjom pozarządowym walczącym ze skutkami pandemii (m.in. Czerwony Krzyż i UNESCO).

Jesteśmy zaszczyceni tym wyróżnieniem. Podkreśla to wysoką rangę i jakość prowadzonej przez FNP działalności. Cieszymy się też, że będziemy mogli przekazać te środki jednemu z wiodących polskich zespołów badawczych, który prowadzi badania istotnie wspierające walkę z pandemią COVID-19 ? powiedział prof. Maciej Żylicz, prezes FNP.

Jesteśmy szczęśliwi, że możemy przekazać Fundacji na rzecz Nauki Polskiej grant, który pomoże w prowadzeniu badań w walce z COVID-19. Jest to tym ważniejsze, iż wsparcie to trafi do instytutu i zespołu naukowego, który jest w tę walkę już zaangażowany od jakiegoś czasu ? teraz będzie miał na to więcej środków – powiedziała prof. Teresa Czerwińska, wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego. W Polsce działa wiele wysokiej jakości centrów badawczych i uniwersytetów, wśród nich jest też Politechnika Wrocławska – dodała.

Środki trafią do laboratorium prof. Marcina Drąga z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej. Prof. Drąg wraz z zespołem dokonał odkrycia, które może istotnie pomóc w walce z pandemią koronawirusa. Naukowcom udało się zidentyfikować enzym (proteazę), który jest niezbędny do namnażania się koronawirusa. Zablokowanie działania tego enzymu powoduje, że wirus ginie. To niezwykle istotne odkrycie dla opracowania szybkiego testu diagnostycznego oraz leku na koronawirusa. Poszukiwanie leku-inhibitora proteazy, zespół prof. Drąga rozpoczął wśród leków już dopuszczonych do stosowania w przypadku innych schorzeń. Wyniki dotyczące proteazy wirusowej osiągnięto bardzo szybko dzięki platformie technologicznej ? Hybrydowej Kombinatorycznej Bibliotece Substratów, za stworzenie której prof. Drąg otrzymał w 2019 r. Nagrodę FNP,  uznawaną za najważniejsze wyróżnienie naukowe w Polsce.

Przeczytaj także:

 

Cofnij