Fundacja na rzecz Nauki Polskiej wspiera Warsaw Genomics w walce z COVID-19

Dodano: :: Kategorie: Informacje prasowe
-A A+

Fundacja na rzecz Nauki Polskiej przekaże 180 tys. zł zespołowi, założonej przez laureatów FNP, spółki Warsaw Genomics, która odgrywa istotną rolę w walce z pandemią COVID-19, wykonując 3,5 tys. testów w kierunku SARS-CoV-2 dziennie.  

Warsaw Genomics, spółka zajmująca się tworzeniem i realizacją czułych i dokładnych testów wykrywających choroby genetyczne, w obliczu pandemii COVID ? 19 skoncentrowała swoje wysiłki i zasoby na realizacji testów molekularnych wykrywających zarażenie koronawirusem. Pod kierunkiem laureatów FNP ? prof. dr. hab. n. med. Krystiana Jażdżewskiego i dr hab. n. med. Anny Wójcickiej – zespół naukowców, lekarzy i diagnostów nieprzerwanie od 20 marca, przez 7 dni w tygodniu, niemal 24 godziny na dobę pracuje, aby wykonywać bezpłatne testy dla personelu medycznego, szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Aktualnie w laboratorium analizowanych jest 3,5 tys. testów na dobę, co stanowi duży wkład w liczbę wszystkich testów w kierunku SARS-CoV-2 wykonywanych dziennie w Polsce (średnio 15 tys.).

Jesteśmy pełni podziwu i uznania dla wielkiej pracy wykonywanej przez cały zespół Warsaw Genomics. Pracy, która ma niezwykle istotne znaczenie w walce z pandemią i która przynosi korzyści nam wszystkim. Realizując jeden z podstawowych celów statutowych FNP, jakim jest finansowanie uznanych przez środowisko naukowców i zespołów badawczych, zdecydowaliśmy się na przekazanie zespołowi Warsaw Genomics środków w wysokości 180 tys. zł. ? mówi prof. Maciej Żylicz, prezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Przekazana kwota ma na celu sfinansowanie rocznego zatrudnienia w zespole diagnostycznym osoby ze stopniem doktora na wczesnym etapie kariery naukowej.

Jesteśmy dumni, że możemy być częścią działań podejmowanych na rzecz rozwoju nauki. Podejmując decyzję o umożliwieniu realizacji testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 szpitalom i placówkom medycznym, uruchamiając e-poradnię, kierujemy się priorytetem naszej działalności – dążeniem do bycia zaufanym partnerem służby zdrowia. Otrzymane wsparcie, a jednocześnie wyróżnienie, jest dla nas potwierdzeniem, że działamy i zmierzamy w dobrym kierunku – mówi dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics.

Wsparcie dla Warsaw Genomics to niejedyne środki przekazane przez FNP na walkę z pandemią. Wykorzystując dotację otrzymaną od Instytutu Europejskiego Banku Inwestycyjnego (jako jedyna organizacja z Polski), FNP przekaże 125 tys. euro laboratorium prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Kwota ta pozwoli na sfinansowanie dalszych badań prowadzonych przez zespół prof. Drąga dotyczących wirusa SARS-CoV-2, które mogą w znacznym stopniu przyczynić się do opracowania sposobów leczenia i diagnozowania pacjentów. Ponadto FNP uruchomiła tematyczny nabór wniosków na badania służące zwalczaniu pandemii COVID-19 z łącznym budżetem w wysokości 15 mln zł dla aktualnych beneficjentów programów TEAM, TEAM-TECH, FIRST-TEAM, HOMING i POWROTY.

Kontakt prasowy:

Dominika Wojtysiak, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej: 22 845 95 41, 698 931 944, wojtysiak@fnp.org.pl

Materiały dla mediów:

Informacja prasowa_docx

Serwis zdjęciowy do nieodpłatnego wykorzystania:

Zdjęcie prof. Anny Wójcickiej_do druku

Zdjęcie prof. Macieja Żylicza_do druku

 

Cofnij