
„Przypadek” to temat przewodni piątej edycji naukowo-kulturalnego Festiwalu Copernicus, który odbędzie się dniach 22 – 27 maja w Krakowie. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jest współorganizatorem tego wydarzenia.
Copernicus Festival ma na celu pokazanie różnych wymiarów obecności nauki w kulturze. Program tegorocznej edycji festiwalu obejmuje wykłady, dyskusje, lekcje dla uczniów i licealistów, warsztaty, koncerty, wystawy oraz pokazy filmowe, które poświęcone będą takim zagadnieniom jak losowość, prawdopodobieństwo, wolna wola, konieczność czy szczęście. Zgodnie z ideą festiwalu ukazany zostanie nie tylko aspekt naukowy tych pojęć, ale również sposób, w jaki funkcjonują w kulturze. Gośćmi tegorocznego wydarzenia będą wybitni uczeni, pisarze i artyści, m.in. Robert Frank, Daniel Gilbert, Władysław Stróżewski, Adam Zagajewski, Dorota Segda oraz John Tilbury.
Fundacja na rzecz Nauki Polskiej szczególnie zaprasza na spotkania z udziałem laureatów programów FNP:
- Szczepan Zapotoczny, chemik, prowadzi badania nad wykorzystaniem polimerów, laureat programu TEAM i START. Będzie bohaterem „Śniadania Mistrzów” w piątek, 25 maja o godz. 10.00
- Andrzej Jajszczyk, naukowo zajmuje się sieciami i węzłami telekomunikacyjnymi, laureat Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2008 oraz programu MISTRZ. Weźmie udział w „Śniadaniu Mistrzów” w niedzielę, 27 maja o godz. 10.00.
- Bartosz Brożek, kognitywista i filozof, laureat programu MISTRZ. Weźmie udział w debacie „Fatum” w niedzielę, 27 maja o godz. 20.30 oraz w dyskusji pt. „Śmieszne przypadki” zaplanowanej na sobotę, 26 maja o godz. 18.00.
Pełny program festiwalu znajduje się TUTAJ. Na wszystkie wydarzenia wstęp jest bezpłatny (w niektórych przypadkach potrzebne będą darmowe wejściówki lub wcześniejsza rejestracja).
Festiwal Copernicus odbywa się od 2014 r. Jego formuła jest inspirowana festiwalem World Science Festival, który co roku jest organizowany w Nowym Jorku, gromadząc najlepszych światowych naukowców i rzesze uczestników. Inicjatorami Copernicus Festival w Polsce są Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.
Zobacz także:
– strona internetowa festiwalu
– profil festiwalu na Facebooku