
W dniach 17-22 maja 2016 r. w Krakowie odbędzie się trzecia edycja Copernicus Festival, w tym roku poświęcona fenomenowi piękna. Przedmiotem refleksji podczas tegorocznej edycji festiwalu będzie piękno wszechświata i przyrody, piękno w nauce, sztuce i literaturze, piękno jako jedno z kryteriów prawdy i jako droga ku transcendencji.
Copernicus Festival jest organizowany corocznie i ma na celu pokazanie różnych wymiarów obecności nauki w kulturze. Został zorganizowany na wzór World Science Festival, który co roku odbywa się w Nowym Jorku, gromadząc najlepszych światowych naukowców i rzesze uczestników. Krakowski Copernicus Festival w podobny sposób stara się pokazywać wzajemny wpływ koncepcji naukowych, religii, literatury i sztuki – nie tylko poprzez wykłady i dyskusje, ale także projekcje filmów, warsztaty, koncerty i wystawy. Na festiwal zaproszono gwiazdy światowej nauki: Semira Zekiego, Gregory’ego Chaitina, Juliana Barboura i Jerzego Vetulaniego, a także wybitnych pisarzy i artystów m.in. Johna Banville’a i Stefana Chwina.
Inicjatorami Copernicus Festival są Fundacja Tygodnika Powszechnego oraz Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jest współorganizatorem festiwalu, a także gospodarzem debaty „Czy każdy naukowiec jest artystą?”. Debata odbędzie się 19 maja o godzinie 20:30 w Muzeum Narodowym w Krakowie. Serdecznie zapraszamy na spotkanie z naszymi gośćmi.
Zachęcamy do zapoznania się z programem Festiwalu Copernicus, który obfituje w wiele różnorodnych i atrakcyjnych wydarzeń – na wszystkie wstęp jest bezpłatny.
Warto również śledzić Festiwal Copernicus na Facebooku.
Źródło: www.copernicusfestival.com.