
Serdecznie zachęcamy do udziału w sesji popularnonaukowej „Nauka i Społeczeństwo”, która odbędzie się w czwartek 11 września br., w godz. 15:30-17:30, w Auditorium Maximum Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Sesja odbędzie się w ramach I Kongresu Polskich Towarzystw Naukowych: Biochemii, Biologii Komórki, Biofizyki i Bioinformatyki, zaś Fundacja na rzecz Nauki Polskiej jest partnerem merytorycznym sesji.
Organizatorkami sesji „Nauka i Społeczeństwo” są dwie laureatki programów FNP, prowadzące badania w Instytucie Biologii Doświadczalnej im M. Nenckiego PAN w Warszawie: dr hab. Agnieszka Dobrzyń (program TEAM) oraz dr Halina Waś (program START 2008 i 2009), która w 2013 roku została laureatką konkursu popularyzatorskiego INTER. Dr Waś porwała Kapitułę konkursu i zgromadzoną publiczność pięciominutową prezentacją, w trakcie której wcieliła się w sędzinę wydającą wyrok w sprawie starej komórki nowotworowej.
W trakcie sesji „Nauka i Społeczeństwo” z prezentacjami wystąpią finaliści i laureaci konkursu popularyzatorskiego INTER 2012 i 2013:
- Dr Remigiusz Worch z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie – „Grypa, molekuły, światło, mikroskopy”
- Dr Alicja Sielicka z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego – „Komórki macierzyste izolowane z tkanki tłuszczowej – nowa terapia niewydolnego serca”
- Dr Bartosz Wilczyński z Uniwersytetu Warszawskiego – „Czy można obliczyć stan chromatyny?”
- Dr Agnieszka Kaczor z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie – „Komputer jako narzędzie do projektowania i badania leków”
- Dr Piotr Gawroński ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie – „Analiza DNA u roślin, czyli jak znaleźć igłę w stogu siana”
- Dr Marcin Krzykawski z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie – „O nowotworach! Czyli jak złapać króliczka”
- Dr Katarzyna Kamińska z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie – „Czy nowotwór można pokonać hormonem szczęścia?”
- Dr Halina Waś z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie – „Stara komórka nowotworowa – winna czy niewinna? Starzenie komórkowe jako cel terapii nowotworowej”
Uczestnicy sesji będą się mogli również zapoznać z ofertą FNP skierowaną do naukowców-popularyzatorów.
Serdecznie zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowym programem sesji „Nauka i społeczeństwo”: Program
Udział w sesji jest bezpłatny i otwarty dla szerokiej publiczności.
Na zdjęciu: dr Halina Waś, fot. One HD