Fundacja przyznała stypendia im. A. von Humboldta

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, Aktualności programowe
-A A+

Fundacja wyłoniła laureatów Polskiego Honorowego Stypendium Naukowego im. Aleksandra von Humboldta. Jest ono przyznawane aktywnym naukowo wybitnym niemieckim uczonym, którzy chcą przyjechać do Polski na kilkumiesięczny pobyt naukowy.

W dwudziestym drugim konkursie w 2018 roku stypendia otrzymali:

 

  • prof. Adrian  Gericke z Uniwersytetu Johannesa Gutenberga w Moguncji (Niemcy), który podczas sześciomiesięcznego pobytu naukowego na Katedrze Patofizjologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu będzie realizował projekt pt. Protective Role of Sulodexide in Diabetes-Induced Vascular Damage of Retinal Blood Vessels we współpracy z prof. Andrzejem Bręborowiczem.
  • dr n. wet. Monika Nowak-Imialek z Instytutu Friedricha Loefflera (Niemcy), która w ramach sześciomiesięcznego stypendium w Instytucie Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN w Olsztynie będzie realizowała projekt pt. Novel bovine embryonic stem cell (bESC) lines and their ability to contribute to chimeric embryos we współpracy z prof. Izabelą Wocławek-Potocką.
  • prof. Florian Steger z Uniwersytetu w Ulm (Niemcy), który podczas sześciomiesięcznego pobytu naukowego na Wydziale Filozoficzno-Historyczny Uniwersytetu Łódzkiego będzie realizował projekt pt. The city of Ulm – a site of memory for forced laborers of Telefunken from Łódź we współpracy z prof. Maciejem Kokoszko.

Każdy laureat otrzyma stypendium w wysokości 4 000 euro (miesięcznie).

Polskie Honorowe Stypendium Naukowe im. A. von Humboldta jest przyznawane przez FNP na mocy porozumienia zawartego w 1995 r. przez FNP z Fundacją Humboldta. Stypendium umożliwia laureatom realizację projektów badawczych zgodnie z ich własnym wyborem we współpracy z kolegami z kraju goszczącego.

Grono laureatów, łącznie z tegorocznymi, liczy 70 osób.

Nazwa stypendium, poprzez imię patrona, nawiązuje do najlepszej tradycji współpracy naukowców polskich i niemieckich. Aleksander von Humboldt (1769-1859), niemiecki przyrodnik, podróżnik i geograf, współpracował z wieloma Polakami, był honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie i pierwszym propagatorem poezji Adama Mickiewicza w Niemczech.

Cofnij