Fundusze Europejskie dla nauki w Polsce ? cykl wywiadów z beneficjentami FNP

Dodano: :: Kategorie: Aktualności
-A A+

Serdecznie zapraszamy do lektury wywiadów z liderami projektów badawczych finansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków pochodzących Funduszy Europejskich z programu Inteligentny Rozwój (POIR). Publikacje ukazały się na łamach tygodnika ?Polityka?.

Terapeutyczne mRNA

?Cząsteczka mRNA to nasz komórkowy przepis na białko i ze swojej natury jest bardzo nietrwała. Ma jednak olbrzymi potencjał? ? o swoich badaniach opowiada prof. Jacek Jemielity z Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego, jeden z czołowych badaczy skupiających się na terapeutycznych zastosowaniach mRNA, laureat programu TEAM.

Droga do kryptografii kwantowej

Jak zastosować zjawiska kwantowe w kryptografii, w tym w tworzeniu urządzeń, które mają zapewnić całkowicie bezpieczną, niemożliwą do dyskretnego podsłuchiwania komunikację? ? swoje badania współfinansowane z programu FIRST TEAM i Międzynarodowe Agendy Badawcze opisuje dr hab. Marcin Pawłowski z Międzynarodowego Centrum Teorii Technologii Kwantowych Uniwersytetu Gdańskiego.

Pożytki z nanostruktury

?Jesteśmy w stanie zamienić światło bezpośrednio na ruch i to bez konieczności wykonywania jakichkolwiek pośrednich działań, a w dodatku możemy to zrobić zdalnie? ? tak o swoich badaniach mówi dr hab. Bartłomiej Graczykowski z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, laureat programów HOMING i FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Świat perowskitów

Stworzenie stabilnych i trwałych ogniw fotowoltaicznych, którymi będzie można zastąpić ogniwa krzemowe ? to cel badań dra Konrada Wojciechowskiego z Fundacji Saule Research Institute, laureata programu FIRST TEAM.

Jak pokonać glejaka?

Złośliwe glejaki to jedne z najtrudniejszych do wyleczenia nowotworów mózgu ? są odporne na standardowe terapie i szybko się rozrastają, co czyni je trudnymi do usunięcia. Badania prof. Bożeny Kamińskiej-Kaczmarek, laureatki programu TEAM-TECH Core Facility, wykazały, że niezwykła zjadliwość glejaków wynika z tego, że manipulują one komórkami odpowiadającymi za ochronę mózgu.

Druga rewolucja kwantowa

Pierwsza rewolucja kwantowa przyniosła nam lasery i mikroprocesory. Druga może dać jeszcze więcej, bo możliwości komputerów, łączności i czujników rosną. W ścisłej czołówce naukowców zajmujących się technologiami kwantowymi jest prof. Konrad Banaszek, dyrektor Centrum Optycznych Technologii Kwantowych na UW, placówki, która powstała dzięki współfinansowaniu z unijnych środków pochodzących z programu Międzynarodowe Agendy Badawcze Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

***

Programy TEAM, FIRST TEAM, HOMING, TEAM-TECH Core Facility są realizowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków UE pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój, oś IV: Zwiększenie potencjału naukowo-badawczego, Działanie 4.4 Zwiększanie potencjału kadrowego sektora B+R.

Program Międzynarodowe Agendy Badawcze jest realizowany przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej ze środków funduszy strukturalnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR) 2014?2020, Działanie 4.3. Międzynarodowe Agendy Badawcze.

 

belka POIR_pl

Cofnij