Gdańsko-krakowski pomysł na szczepionkę na COVID-19

Dodano: :: Kategorie: Aktualności, FNP wspiera walkę z COVID-19
-A A+

Badacze z Gdańska i Krakowa łączą siły, aby wspólnie opracować skuteczną i bezpieczną szczepionkę na COVID-19. Jej działanie ma polegać na pobudzeniu limfocytów T osoby zaszczepionej do niszczenia komórek zainfekowanych przez wirusa. Badania są finansowane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej z funduszy europejskich pochodzących z programu Inteligentny Rozwój.

Prace prowadzą wspólnie dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, która specjalizuje się w badaniu układu immunologicznego człowieka, oraz prof. Jonathan Heddle z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, ekspert od nanobiotechnologii.

Pomysł badaczy opiera się na wykorzystaniu właściwości egzosomów, czyli niewielkich pęcherzyków obecnych w  większości płynów biologicznych w organizmie, które działają jak ?przekaźniki? sygnału pomiędzy komórkami i mogą zmieniać ich funkcję np. mogą pobudzić komórki odpornościowe do działania.

Naukowcy planują zaprojektować i wygenerować sztuczne egzosomy, a następnie przetestować ich zastosowanie jako nowy sposób na wywołanie komórkowej odpowiedzi przeciwwirusowej, skierowanej na wirusa SARS-CoV-2. Może się to przyczynić do opracowania unikalnego podejścia do szczepionki na COVID-19. ?Chcemy przetestować taką opcję ? stworzyć sztuczne nanostruktury, które będą aktywować limfocyty T, i sprawdzić skuteczność takiego działania w walce z koronawirusem SARS-CoV-2? ? wyjaśnia dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak.

?Organizm człowieka ma różne metody odpowiedzi na wirusa. Wśród nich są m.in. aktywacja makrofagów i granulocytów czy uwalnianie interferonów. Jedną z metod jest również uruchomienie określonych klas limfocytów T, które niszczą komórki zainfekowane przez wirusa i w ten sposób ograniczają jego rozprzestrzenianie się. Dlatego aktywacja limfocytów T może być efektywną strategią terapeutyczną i chronić przez zakażeniem? ? dodaje badaczka.

Prof. J.Heddle_fot.OneHD_Archiwum FNP
Prof. Jonathan Heddle / fot.OneHD / Archiwum FNP

?Obecnie nad skuteczną szczepionką na COVID-19 pracuje bardzo wiele laboratoriów na świecie, a niektóre z tych badań są już na bardzo zaawansowanym etapie. Jednak nadal nie wiemy jaka będzie skuteczność wyprodukowanych preparatów i które z nich dadzą silną i długotrwałą odpowiedź immunologiczną. Dlatego konieczne jest testowanie i badanie różnych sposobów i różnych strategii na pobudzenie organizmu do walki z wirusem, na przykład takich jak zastosowanie sztucznych egzosomów. Mamy nadzieję, że otrzymane przez nas wyniki okażą się przydatne nie tylko w walce z pandemią COVID-19, ale również z innymi patogenami, które mogą być zagrożeniem w przyszłości? ? dodaje prof. Jonathan Heddle.

Na badania naukowcy otrzymali łącznie ponad 2,6 mln zł. Środki ? pochodzące z funduszy europejskich z programu Inteligentny Rozwój – zostały przyznane przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej w wyniku tematycznego konkursu na finansowanie nowych zadań badawczych związanych z pandemią Covid-19, którego budżet wynosił łącznie 15 mln zł i pozwolił na sfinansowanie w sumie 14 projektów.

Dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak i prof. Jonathan Heddle nie pierwszy raz zostali nagrodzeni przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej. Dr hab. Gutowska-Owsiak już wcześniej wygrała konkurs na grant w programie FIRST TEAM, a prof. Heddle ? w programie TEAM. Oba granty pozwoliły naukowcom na zbudowanie zespołów i prowadzenie wysokiej jakości badań. Pozyskaną wiedzę i wyniki mogą teraz wykorzystywać do walki z pandemią.

Na zdjęciu: dr hab. Danuta Gutowska-Owsiak, fot.OneHD / Archiwum FNP

 

Cofnij