
Zespół polskich naukowców ? wśród których znajdują się laureaci programów FNP – odkrył sposób, który pozwoli skuteczniej diagnozować pacjentów z rakiem tarczycy najbardziej zagrożonych ostrym przebiegiem tej choroby. Wyniki badań zostały w marcu opublikowane w prestiżowym czasopiśmie Clinical Cancer Research. Za niespełna kilka tygodni pacjenci będą mogli z nich skorzystać w Warszawie.
W Polsce raka tarczycy diagnozuje się rocznie u ok. 2,5 tys. osób, częściej kobiet. W 90 % przypadków przebieg choroby jest łagodny (pacjenci żyją dziesiątki lat bez wznowy), ale u ok. 10% pacjentów choroba przebiega w sposób bardzo agresywny, szybko prowadząc do powstania przerzutów i zgonu. Te osoby należy od początku bardzo intensywnie leczyć. Jednak dotąd nie potrafiono ich zidentyfikować. Dzięki badaniom genetycznym teraz będzie to już możliwe. Lekarze i genetycy z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, Centrum Nowych Technologii Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutu-Centrum Onkologii w Warszawie wykazali bowiem, że ciężkość przebiegu choroby związana jest z obecnością wrodzonej zmiany w genie DIRC3. Innymi słowy, obecność mutacji w genie pozwala zakwalifikować danego pacjenta do grupy wysokiego ryzyka. Dzięki temu, że mutację można oznaczyć już na etapie planowania terapii, możliwe jest zmodyfikowanie zakresu operacji oraz leczenia uzupełniającego.
Analiza mutacji w genie DIRC3 pomaga przewidzieć, jakie jest ryzyko ciężkiego przebiegu choroby nowotworowej i związanego z tym zgonu pacjenta. Chorych, u których wykryjemy mutację, można poddać znacznie bardziej radykalnej terapii i monitorowaniu. Z kolei u pacjentów bez mutacji być może możliwe będzie ograniczenie zakresu interwencji terapeutycznej (np. usuwanie tylko jednego płata tarczycy), co zapewni im znacznie szybszy powrót do zdrowia i uchroni przed komplikacjami rozległej operacji ? wyjaśnia prof. dr hab. n.med. Krystian Jażdżewski, jeden ze współautorów odkrycia.
Choć wyniki badań dopiero zostały opublikowane, pacjenci będą z nich mogli skorzystać już w ciągu najbliższych kilku tygodni. Test na obecność mutacji będzie można wykonać w Warsaw Genomics, spółce spin-off Uniwersytetu Warszawskiego. Do wykonania testu potrzeba 9 ml krwi obwodowej (jedna probówka). Koszt to 300 zł. Warsaw Genomics oferuje również inne testy diagnostyczne związane z nowotworami człowieka.
Artykuł opisujący wyniki badań warszawskich naukowców można przeczytać w Clinical Cancer Research, prestiżowym piśmie American Association for Cancer Research. Wśród głównych autorów są stypendyści i laureaci FNP: Michał Świerniak (stypendysta w programie TEAM POIG), Anna Wójcicka (stypendystka w programie TEAM POIG, laureatka IMPULS, MENTORING), Wojciech Gierlikowski (stypendysta w programie TEAM POIG), Krystian Jażdżewski (laureat FOCUS, TEAM POIG, IMPULS).
Kontakt prasowy:
Dominika Wojtysiak, Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, tel. 22 845 95 41, 698 931 944
Zdjęcie: prof. dr hab. n. med. Krystian Jażdżewski, fot. Michał Jędrak, do nieodpłatnego wykorzystania. Pobierz tutaj.
Informacja prasowa w pliku .doc – do pobrania tutaj.